Jak minimalizovat dietní chyby

16.04.2018

Chcete dokonalé tělo, protože víte, že to znamená i spokojenou mysl. Jak toho dosáhnout chytře? Vybíráme z lifestylové bible Čtyřhodinové tělo Timothyho Ferrisse, kterou sice fanoušci kanonizovali už před lety, ale pořád se vyplatí se k ní vracet.
Text: Jan Strmiska  Foto: Jan Strmiska a archiv

Výběr jsme připravili i proto, že Čtyřhodinové tělo má 600 stran! Jiným autorům by tolik informací stačilo na knih deset. Ferriss vás ale stihne naučit plavat, zlepšit sexualitu, běhat i léčit zranění. A jeho rady jsou navíc často takové, že vám spadne brada. Jaký je třeba jeden z jeho receptů, jak se zbavit tuku? Nízkosacharidová dieta, při které ale jeden den v týdnu jíte, co vás napadne. Ale co když nechcete držet žádnou dietu? I na to má Ferriss odpověď. Přečtěte si vědecké triky, jak škody způsobené přejídáním minimalizovat.

Zásada č. 1:
Zrychlete průchod jídla žaludkem

Když už si dáváte do trumpety, je dobré zařídit, aby jídlo prošlo trávicím traktem co nejrychleji, aby ho tělo nestihlo moc vstřebat. Pomůže třeba kofein nebo čaj yerba maté, který obsahuje doplňkové stimulanty theobromin (je taky v hořké čokoládě) a theofylin (v zeleném čaji). Přesouváte dobrůtky z chuťových buněk na toaletu, aniž by se z toho příliš uložilo.

Zásada č. 2:
Během přejídání provádějte krátké svalové kontrakce

To zvládnete! Jde o směšně krátká, 60–90sekundová cvičení pár minut před tím, než se najíte. A ideálně 90 minut po jídle. K čemu je to dobré? Vynesete na povrch svalových buněk transportér glukózy typ 4 (GLUT-4) a otevře se mnohem víc bran, do kterých mohou vtékat kalorie. Je to tak, tohle maličké cvičení zařídí, aby se dortík (glukóza) přesměroval do svalů místo do tuku. Ferriss sáhodlouze zkoumá minimální potřebné počty cviků. Jestli chcete podrobnosti, přečtěte si knížku. Pro začátek stačí prostě vydržet vždycky asi minutu, a je to doma. Teda ve svalech.

Pokud si nemůžete před/po jídle odběhnout, abyste si v klidu někde na toaletě malinko zacvičili, prý stačí i tzv. izometrické kontrakce vlastních nohou. Prostě zatínání svalů i bez pohybu. Mimochodem v Číně na tohle všechno mají i přísloví: „Pokud uděláte po každém jídle 100 kroků, dožijete se 99 let.“ V originále se to i rýmuje. Takže jestli chcete všechny tyhle rady ignorovat, smažte si alespoň telefonní číslo na Dáme jídlo a vyrazte do restaurace po svých. A pak i domů. Mělo by to stačit. 

Manévry na toaletách:

Dřepy, tlaky proti zdi a tahy přes prsa

Základ je minutka cvičení chvíli před jídlem a hodinu a půl po jídle.

Stoupněte si rovně, předpažte a nohy rozkročte cca na šíři ramen. Pak udělejte dřep, záda rovně, kolena od sebe

Takhle vypadá správný dřep z boku. Ideálně zkuste neprohýbat záda jako naše Lenka

Tlaky proti zdi. Trochu jako kliky vestoje, snazší, takže prima i pro ženy. Ruce na šířku ramen, pravidelně dýchat

Tahy přes prsa. Vezmete pružnou gumu Thera-band (lehce se vejde do  kapsy), předpažíte a pak prostě rozpažíte. A znova zase aspoň minutu nebo dokud nezačnete příliš funět

Zásada č. 3:
Minimalizujte uvolňování inzulinu

Inzulin je ukládací hormon. Pokud chcete jeho uvolňování minimalizovat, musíte snížit výkyvy hladiny krevního cukru.

 1. Dohlédněte, ať vaše první jídlo dne nepředstavuje úlet. Musí být bohaté na proteiny a nerozpustné vlákniny (o to se postarají luštěniny). Protein sníží chuť k jídlu na zbytek našeho přejídacího flámu. Vláknina bude důležitá, aby později zabránila průjmu.
 2. Před druhým jídlem, při kterém už si můžete dopřát, zkonzumujte malé množství fruktózy, tedy hroznového cukru. Kombinujte ho se spalovacím účinkem kofeinu. Jinými slovy: dejte si kafe bez mléka (mléko můžete nahradit lžící skořice).
 3. Pro jistotu můžete ještě navíc použít potravinové doplňky, které zvýší citlivost inzulinu (polikosanol, kyselina alfa-lipová, avanoly ze zeleného čaje, česnekový extrakt). Nizozemci jsou největšími jedlíky lékořice na světě. To, co my známe jen jako nechutný černý pendrek, toho oni v nejrůznějších formách zkonzumují 32 milionů kilogramů ročně.

Zásada č. 4:
Naplňte se mikroby

Zásadní je mít zdravou mikroflóru. Zatím jsou objevené dva hlavní kmeny bakterií, které ovlivňují absorpci tuku: Bacteroidetes a Frimicutes. Jak si zdravou a tuk pohlcující střevní flóru vypěstovat?

 1. Nepoužívejte umělá sladidla.
  Umělé cukry jsou minimálně stejně špatné, ne-li horší než ty opravdové.
 2. Držte se fermentace.
  Ideálně každý den zkonzumujte fermentované jídlo. Japonské natto, kefír, kimči, kysané zelí, kyselé ryby, neslazený bílý jogurt nebo fermentovaný čaj z kombuchy. Autor si každé ráno před snídaní zobne pět vidliček kysaného zelí a téměř ke každému jídlu připravovanému doma si dává kimči.
 3. Zvažte ještě navíc konzumaci probiotik a prebiotik.
  Probiotika jsou bakterie. Prebiotika jsou substráty, na kterých mohou bakterie růst. Googlujte fruktooligosacharidy (FOS) a inulin. Autor dává přednost inulinu. Potraviny obsahující hodně tohoto „bakteriálního krmiva“ jsou česnek, pórek a čekanka.

A ještě jedna zajímavost k našim bakteriím. Jejich správná funkce ovlivňuje tvorbu serotoninu. To je neurotransmiter ovlivňující naši „dobrou náladu“. Na rozdíl od zavádějícího názvu je ale jen 5 % neurotransmiterů v naší hlavě a celých 95 % je produkováno ve střevech, kterým se proto někdy říká„druhý mozek“. Starejte se o svou dobrou náladu! 

Přírodní spalovače tuku

Kofein
Velký pomocník nejen pro udržení naživu na nudných poradách, ale i pomůcka pro urychlení ranní stolice a metabolismu celkově. Pokud chcete zvýšit své spalování, pijte před tréninkem.

Kapsaicin
Rostlinný alkaloid odpovědný za pálivost papriček, výrazně zrychluje metabolismus. Pokud máte rádi pálivé, dopřávejte si chilli a kajenský pepř vrchovatě.

Synefrin
Látka v hořkých citrusových plodech. Především skvělá na už stávající tělesný tuk. Jen opatrně s dávkováním, aby dávka cukru nepřevýšila výhody spalovacího urychlovače.

Tim Ferris

Co je to za cvoka?
Ferriss není jako ostatní „guruové“ zdravého životního stylu. Většina z nich funguje tak, že svá přesvědčení vydává za pravdu. Ne tak Ferriss. Ten ověřuje, zkoumá, měří a testuje sám na sobě měřitelná data. Když se rozhodne zlepšit kvalitu spánku, nastuduje všechny dostupné vědecké studie, promluví s nejlepšími vědci na planetě a zavře se do spánkové laboratoře. Tam je ověšen desítkami čidel, pravidelně mu odebírají krev a on zjišťuje překvapivé souvislosti stravování, specifických typů cvičení, vlivu blikajícího světla určité vlnové délky, teploty atd. na každou z částí spánku. A totéž pak ověřují jeho fanoušci a následovníci. A že jich není málo.


 

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Otestujte si svoji kondici

Odpovězte na pár jednoduchých otázek a hned zjistíte, jak jste na tom s kondicí.

Spustit test kondice

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.