Jaká je podle Čechů cena života? A co si myslí známé osobnosti?

26.07.2016

Otázka „ceny“ života je pro Čechy velmi choulostivá. Jsou však chvíle, kdy je nutné se i takto nepříjemnými otázkami zabývat.

V NN Životní pojišťovně jsme se proto rozhodli toto tabu prolomit a ke kulatému stolu jsme pozvali devět odborníků a známých osobností, kterým jsme položili otázku: Jaká je podle vás cena lidského života?

Na nejzajímavější momenty celé diskuze se můžete podívat v následujícím videu

Během dvouhodinové veřejné diskuze v krásných prostorách divadla Kolowrat padlo mnoho zajímavých myšlenek i názorů. Z nich mimo jiné vyplynulo, že na hodnotu lidského života se každý člověk dívá úplně jinak. Pro jednoho byla jeho cena nevyčíslitelná, druhý se na celou věc díval z pohledu toho, kolik lidí by po jeho smrti bylo nutné finančně zabezpečit. Na jednom se ale shodli všichni přítomní: Jsou životní situace, kdy je potřeba umět cenu života stanovit, a není proto rozumné před tímto problémem zavírat oči.

„Je to nepopulární téma, ale dobrá závět je stejně důležitá jako dobrá pojistka. Člověku se do toho nechce, ale za ten klid to stojí,“ shrnula tento problém zpěvačka Lucie Bílá.

Hosté diskuze také komentovali výsledky nedávného průzkumu NN Životní pojišťovny, který zjišťoval, na čem lidem v životě nejvíce záleží. Podle něj si Češi nejvíce cení své rodiny, zdraví a domova, ale zároveň často zanedbávají prevenci, ať už v podobě pravidelných lékařských prohlídek nebo životního pojištění.

„Jsme spořivý národ, ale na ochranu svého života skrze pojištění dbáme méně, než je ve vyspělých zemích běžné,“ uvedl k výsledkům průzkumu generální ředitel NN Jiří Čapek.

Lidé v průzkumu odpovídali i na výše zmíněnou otázku ceny života vyjádřené v penězích. Téměř polovina respondentů uvedla, že se vyčíslit vůbec nedá. Čtvrtina oslovených by pak lidský života ocenila na více než 30 milionů korun.A co dalšího si o ceně života myslí účastníci diskuze? To vám v příštích týdnech prozradíme v našem seriálu „Cena života", v němž budeme postupně zveřejňovat rozhovory s jednotlivými osobnostmi. Proto sledujete náš blog nebo Facebook, nebo se zaregistrujte k odběru newsletteru, ať vám žádný díl neuteče!

Diskuze i průzkum jsou součástí dlouhodobého projektu NN Životní pojišťovny Cena života. Cílem projektu je rozpoutat širší debatu nejen o ceně života, ale především o jeho hodnotách.

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.