Nemáte zapnutý Javascript, webová stránka nebude fungovat správně.
Některé části webu a aplikace nebudou dostupné.
Skladbou jídelníčku můžete snížit riziko některých onemocnění, včetně rakoviny. O tom, jaké potraviny jíst, nás učí celá řada výživových poradců včetně výživové specialistky a influencerky Martiny Jandové, které má v oboru letitou praxi.
Štítky: #jídlo, #motivace, #rady, #zajímavosti, #životní styl,
Věděli jste, že pokud budete jíst zdravě a vyváženě, můžete si prodloužit život až o 13 let a zároveň snížit riziko onemocnění rakoviny až o třetinu? Často stačí jen upravit skladbu jednotlivých pokrmů, některé potraviny nahradit zdravější variantou a upravit je tak, aby pro naše tělo byly stravitelnější. Přesně to učí Martina Jandová své klienty a odpovídá svým fanouškům na sociálních sítích. Často opakuje, že důležité je najít ten správný balanc. Které potraviny by vám tedy ve vašem jídelníčku určitě neměly chybět? Můžete se inspirovat v našem blogu nebo na sociálních sítích Martiny Jandové či jejím webu https://www.martina-jandova.cz/.
Text: Michaela Černá Foto: Archiv Martiny Jandové
Data z výzkumů pravidelně ukazují, že česnek je jednou z nejlepších potravin nejen v boji proti rakovině. Ti, kteří ho pravidelně konzumují, méně často onemocní například rakovinou jícnu, tlustého střeva nebo žaludku.
Česnek obsahuje významnou složku alicin, která dokáže zabránit rakovinotvorným látkám působit na organismus a množit se v něm. Navíc zpomaluje dělení zhoubných buněk a ty, které jsou zdravé, díky flavonoidům chrání před volnými radikály.
Další jeho výhodou je, že má antibakteriální, virucidní a protiplísňové účinky. Podobně je na tom i cibule.
Olivový olej je v kuchyni velmi oblíbený. Slouží jako skvělé dochucovadlo a zároveň má blahodárné účinky na naše zdraví.
Výzkumy ukazují, že lidé, kteří olivový olej pravidelně konzumují, méně častěji onemocní rakovinou trávicího traktu a prsou než ti, kteří jej do svého jídělníčku vůbec nezařazují.
V olivovém oleji je totiž velké množství nenasycených mastných kyselin, které pomáhají likvidaci nádorových buněk a potlačují zhoubné bujení.
Zelený čaj obsahuje antioxidanty katechiny a je také zdrojem flavoidu. Najdeme je ve výrazně menším množství i v černém čaji. Přesně tyto látky působí preventivně proti nádorovým onemocněním hned z několika důvodů.
Katechiny zeleného čaje brání vzniku buněčných mutací, které mohou vést ke vzniku nádorů. Dále naše tělo brání od účinků volných radikálů, před poškozováním buněk a zároveň zabraňují tvorbě a následnému růstu nádorů. Data ukazují, že ti, kteří zelený čaj pijí pravidelně ve vyšších dávkách, méně často onemocní rakovinou prostaty, plic, prsou, vaječníků, tlustého střeva, konečníku a kůže.
Zvýšit konzumaci ovoce a zeleniny se doporučuje už v samotných začátcích při změnách jídelníčku. Nejen, že vám svými vitamíny a živinami pomohou zlepšit stravování, funkci trávicího traktu, ale postupně a poměrně jednoduchou cestou začnete pracovat na zlepšení kvaliy a délky života. Navíc působí jako prevence různých onemocnění. Nemalý vliv má také na prevenci proti rakovině. Kromě zmíněného česneku a cibule to jsou například rajčata, která dokáží snížit riziko rakoviny až o neuvěřitelných čtyřicet procent. Tato zelenina obsahuje lykopen, který se vyskytuje hned pod slupkou a pomáhá proti nádorovým onemocněním prsu, plic a dělohy. Lykopen je odolný proti vysokým teplotám, tudíž rajčata neztrácí svou zázračnou moc ani po uvaření. Pokud tedy nejste fandou čerstvých rajčat, ale vařená vám nevadí, pak si s chutí připravte třeba rajčatovou polévku, omáčku či si je můžete opéct na grilu. To samé platí i o kečupu – obsahuje-li vysoké procento čerstvých rajčat a jedná-li se o kvalitní kečup, můžete využít i tento. Na jistotu však půjdete s kečupem, který si připravíte doma, třeba z rajčat z vaší zahrádky . Podle výživové specialistky a influencerky Martiny Jandové jsou skvělými zeleninovými preventisty také například květák nebo brokolice.
Za ovoce je třeba zmínit hlavně bobule, například borůvky, ostružiny, jahody či maliny. Tyto plody obsahují silné antioxidanty, které mohou zabránit růstu či šíření rakoviny a zároveň bojují proti volným radikálům, které ničí buňky lidského těla.
Také některá koření mají blahodárné účinky na naše zdraví. Jedním z nich je skořice, která dokáže snížit hladinu cukru v krvi a tlumit záněty. Některé výsledky studií ukazují, že kromě toho také blokuje růst rakovinných buněk. Ideální množství je zhruba půl až jedna lžička skořice denně.
Dalším skvělým kořením je kurkuma. Ta obsahuje kurkumin, který zvládá inhibovat vybrané druhy rakovinotvorných buněk a zbrzdit tak šíření nákazy. Aby se kurkuma lépe vstřebávala, můžete ji v kuchyni využívat společně s černým pepřem.
Zkrátka lépe jíst = déle žít! :-)
Ingredience:
Postup:
Na řepkovém oleji (má vysoký tepelný bod - rychle se nepřepaluje) si zpěníme cibuli, česnek a poté přidáme mleté maso a vše orestujeme.
Až bude mít maso nazlátlou barvu, osolíme a opepříme. Přidáme na kousky nakrájená rajčata (mohou být oloupaná) a najemno nastrouhanou mrkev, zalijeme trochou vody, aby vznikla omáčka, případně můžeme přidat i rajčatový protlak. Dochutíme solí, pepřem, česnekem, bazalkou, případně bylinkami na špagety.
Na talíři posypeme parmazánem nebo nastrouhaným tvrdým sýrem.
Pozn.: Mrkev nám omáčku zahustí a zároveň osladí, nebude díky rajčatům kyselá. Při využití rajčatového protlaku vybírejte takový, který je opravdu kvalitní, bez většího množství konzervantů a s vysokým podílem rajčatové složky.
22.04.2022
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.
blog šárky sudové banner custom width banner on mobile blog:esg blog:obyčejní hrdinové doplňkové penzijní spoření děti investice jaro jídlo kampaň léto motivace mýty night run nn online penze podzim pojištění pojišťovna prevence a zdraví připojištění příběhy příběhy ženy rakovina rady rakovina ženy riziko rizikové životní pojištění slavné osobnosti služby sport spoření svátek video vlastina svátková vzdělávání zajímavosti zima zobrazit_v_penzijnim_sporeni závažná onemocnění úraz ženy životní pojištění životní styl
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.