Tato webová stránka používá cookies

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby.

Zobrazit detaily Akceptovat

Nutné cookies pomáhají, aby byla webová stránka použitelná tak, že umožní základní funkce jako navigace stránky a přístup k zabezpečeným sekcím webové stránky. Webová stránka nemůže správně fungovat bez těchto cookies.

Jméno Poskytovatel Účel Vypršení Typ
JSESSIONID pojistovna.nn.cz Funkční cookie webové aplikace Session HTTP
TS# pojistovna.nn.cz Ukládá stav souhlasu uživatele se soubory cookies pro aktuální doménu. Session HTTP

 

Statistické cookies pomáhají majitelům webových stránek, aby porozuměli, jak návštěvníci používají webové stránky. Anonymně sbírají a sdělují informace.

Jméno Poskytovatel Účel Vypršení Typ
_ga nn.cz Používá služba Google Analytics - Registruje jedinečné ID, které se používá k generování statistických údajů o tom, jak návštěvník používá web. 2 roky HTTP
_gali nn.cz Používá služba Google Analytics k shromažďování údajů o používání webu Session HTTP
_gat nn.cz Používá služba Google Analytics - Neuchovává žádné informace o uživatelích, jen limituje dotazy posílané na doubleclick.net Session HTTP
_gid nn.cz Používá služba Google Analytics - Registruje jedinečné ID, které se používá k generování statistických údajů o tom, jak návštěvník používá web. Session HTTP
s_cc nn.cz Používá se k ověření, zda prohlížeč uživatele podporuje cookies. Session HTTP
s_fid nn.cz Uloží aktuální verzi aplikace Flash, která je k dispozici v prohlížeči uživatele. 2 roky HTTP
s_sq nn.cz Zaznamenává informace o klikání na stránce. Session HTTP
s_vi ingpojistovna.d3.sc.omtrdc.net Registruje jedinečný identifikátor, který identifikuje zařízení uživatele pro opakování návštěvy. 2 roky HTTP

 

Marketingové cookies jsou používány pro sledování návštěvníků na webových stránkách. Záměrem je zobrazit reklamu, která je relevantní a zajímavá pro jednotlivého uživatele a tímto hodnotnější pro vydavatele a inzerenty třetích stran.

Jméno Poskytovatel Účel Vypršení Typ
0 adform.net neklasifikované 2 roky HTTP
ads/user-lists/# google.com Označí toho, kdo navštívil web nebo dokončil nákup, k potenciálnímu nastavení remarketingové kampaně nebo cílení reklamy. Session HTTP
C adform.net Používá se k ověření, zda prohlížeč uživatele podporuje cookies. 30 dní HTTP
cid adform.net Optimalizuje zobrazení reklamy na základě kombinace pohybu uživatele a různých nabídek inzerentů pro zobrazování reklam uživatelů. 2 mesiace HTTP
collect google-analytics.com Používá se k odesílání dat do Google Analytics o zařízení a chování návštěvníka. Sleduje návštěvníka přes cíle a marketingové kanály. Session HTTP
GPS youtube.com Zaregistruje na mobilních zařízeních jedinečné ID umožňující sledování na základě zeměpisné polohy GPS. Session HTTP
IDE doubleclick.net Používá společnost Google DoubleClick k registraci a hlášení akcí uživatelů webu po zobrazení nebo kliknutí na reklamy inzerenta s cílem měřit účinnost reklamy a prezentovat cílené reklamy uživateli. 2 roky HTTP
r/collect doubleclick.net Používá společnost Google DoubleClick k personalizaci reklam zobrazovaných uživatelům na základě předchozích návštěv na našich webových stránkách Session Pixel
Serving/TrackPoint adform.net Používá společnost Google DoubleClick k registraci a hlášení akcí uživatelů webu po zobrazení nebo kliknutí na reklamy inzerenta s cílem měřit účinnost reklamy a prezentovat cílené reklamy uživateli. Session Pixel
test_cookie adform.net Používá se k ověření, zda prohlížeč uživatele podporuje cookies. Session HTTP
uid adform.net Registruje jedinečné ID uživatele, které rozpoznává prohlížeč uživatele při návštěvě webových stránek, které používají stejnou reklamní síť. Cílem je optimalizovat zobrazování reklam na základě pohybů uživatele a nabídek různých poskytovatelů reklam pro zobrazování reklam uživatelů. Session HTTP
VISITOR_INFO1_LIVE youtube.com Snaží se odhadnout šířku pásma uživatelů na stránkách s integrovanými videi YouTube. 179 dní HTTP
YSC youtube.com Zaregistruje jedinečné ID, které uchovává statistiky o tom, jaké videozáznamy od YouTube uživatel viděl. Session HTTP

 

Neklasifikované cookies jsou cookies, které máme v procesu klasifikování společně s poskytovateli jednotlivých cookies.

Jméno Poskytovatel Účel Vypršení Typ
bstat bstat.io neklasifikované 1 rok HTTP
click_storage pojistovna.nn.cz neklasifikované Session HTTP
cookies.js pojistovna.nn.cz neklasifikované Session HTTP
genesys.tracker.globalVisitID nn.cz neklasifikované 3 roky HTTP
genesys.tracker.serverAlias nn.cz neklasifikované Session HTTP
genesys.tracker.visitID nn.cz neklasifikované Session HTTP
GWEROUTEID chat.nn.cz neklasifikované Session HTTP
last_url nn.cz neklasifikované 1 rok HTTP
lng pojistovna.nn.cz neklasifikované 29 dní Pixel
mojeZp pojistovna.nn.cz neklasifikované bez expirace Pixel
s_cm nn.cz Cookie pro identifikaci zdroje návštěvy bez expirace HTTP
s_cvp_chnl nn.cz Cookie pro identifikaci zdroje návštěvy bez expirace HTTP
s_dr nn.cz Cookie pro identifikaci zdroje návštěvy bez expirace HTTP
statBrowserIdNew pojistovna.nn.cz neklasifikované 2 měsíce HTTP

 

Cookies jsou malé textové soubory, které mohou být používány webovými stránkami, aby učinily uživatelský zážitek více efektivní.

Zákon uvádí, že můžeme ukládat cookies na vašem zařízení, pokud jsou nezbytně nutné pro provoz této stránky. Pro všechny ostatní typy cookies potřebujeme vaše povolení.

Tato stránka používá různé typy cookies. Některé cookies jsou umístěny službami třetích stran, které se objevují na našich stránkách.

Naučte děti hospodařit dřív, než roztočí vaše úspory

14.05.2018

Jednou to tady po nás všechno převezmou. Naše děti. A my se přitom často chováme, jako by nám bylo putna, jak se jim v tom povede. Zpropadeně málo jim třeba říkáme o tom, jak hospodařit s penězi a majetkem, jak investovat, jak spořit a podobně. Ale víme o tom sami dost? Spolehnout se na školu nestačí. Doma děti okoukají základní návyky a postupy. Takže téma dne je jasné: Naučte své děti zacházet s penězi dřív, než ty vaše podědí a prošustrujou je za hlouposti.
Text: Kateřina Lichtenberková    Foto: Archiv

Jednou to tady po nás všechno převezmou. Naše děti. A my se přitom často chováme, jako by nám bylo putna, jak se jim v tom povede. Zpropadeně málo jim třeba říkáme o tom, jak hospodařit s penězi a majetkem, jak investovat, jak spořit a podobně. Ale víme o tom sami dost? Spolehnout se na školu nestačí. Doma děti okoukají základní návyky a postupy. Takže téma dne je jasné: Naučte své děti zacházet s penězi dřív, než ty vaše podědí a prošustrujou je za hlouposti.

Krok č. 1 – Rodiče, vzdělávejte se

Než se pustíte do finančního vzdělávání svých dětí, měli byste sami mít potřebné znalosti a dovednosti – zvlášť když si nejste jistí v kramflecích. Využijte odborné knihy, portály a články, vzdělávací videa a pořady nebo semináře (a webináře) pro veřejnost. Případně se zeptejte na vzdělávání svého zaměstnavatele. Koukněte taky na stránku www.fgdoskol.cz, kde najdete šikovný rozcestník k různým informacím.

Krok č. 2 – Dejte si do pořádku své hospodaření

Děti často kopírují chování rodičů. Takže pokud si nejste jistí, jestli hospodaříte správně, raději zkuste finančního poradce. Jenom bacha, měl by to být ověřený a skutečný poradce, ne potulný prodavač pojistek. Jenom machr na slovo vzatý vám dobře poradí, jak se zbavit špatných dluhů jejich refinancováním nebo jak pracovat s rodinným rozpočtem. Podle průzkumů si totiž víc než polovina Čechů nesestavuje svůj domácí rozpočet. A přitom sestavení rozpočtu a práce s ním významně posouvá rodinné hospodaření kupředu. Můžete se díky tomu dostat z nenadálých problémů, ale taky třeba objevit potenciál pro zhodnocování peněz (investice). Navíc do rozpočtu rozhodně patří i dlouhodobé sny, cíle a přání – práce s rozpočtem je totiž cesta k jejich reálnému plnění. Jinak budete furt čekat, až vám nějaká ta kačka zbyde, což nikdy nezbyde.

Krok č. 3 – Berte děti na nákupy a učte je samostatnosti

První příležitost, kde se děti můžou potkat s penězi, je při nákupech. A jasně, není to ta chvíle, kdy u kasy loudí lízátko. Děti by ale spíš měly naživo vidět, jak takový prodej a nákup probíhá. Vzpomeňte si na Komenského a nechejte děti, ať si zkusí nakupovat samy, třeba pod vaším lehkým dohledem. Menší děti můžete poslat na zahrádce pro limonádu, větším zadejte nákup podle seznamu. Pomozte jim, aby si uměly spočítat, kolik to bude stát a kolik jim mají v obchodě vrátit.

Krok č. 4 – Pracujte s kapesným, kasičkou a dětským kontem

Kapesné je základní nástroj, díky kterému se děti učí hospodařit se svými penězi. Nebo tedy spíš s vašimi. Ideální je začít s týdenním kapesným na začátku školní docházky a postupně ho prodloužit na měsíční. Od věci taky není, aby dítě mělo povinnost si z kapesného samo něco platit. Výše kapesného pak závisí jednak na výši této povinnosti a jednak na možnostech vaší kapsy. Případně naučte potomky, aby si rozdělili kapesné na tři hromádky:

  • Povinnosti a běžné výdaje - svačiny, obědy, tramvajenka apod.
  • Rezervy – veďte děti k tomu, aby si část peněz uspořily (aspoň 20 %). Tyto rezervy jsou analogií dlouhodobých rezerv u dospělých, měly by tedy sloužit k plnění dlouhodobých cílů a přání. S dítětem pracujte na tom, aby si stanovilo svůj cíl, na co si peníze bude spořit. Rezervy si menší děti budou spořit do kasičky, větším můžete zřídit dětské konto a učit je tak i práci s platební kartou.
  • Radost – z části peněz by si mělo dítě udělat radost, koupit si něco pro sebe. Ať už to bude čokoláda, nebo malá hračka (u dospělých je tato hromádka důležitá proto, aby nás bavilo peníze vydělávat).

Krok č. 5 – Hrajte spolu Monopoly

Existuje nespočet her, které přispívají k rozvoji finanční gramotnosti (od jednodušších, jako je Hra na obchod, Monopoly nebo Dostihy a sázky, až po složitější, jako je Cashflow nebo Finanční svoboda). Také roste trend on-line her a výukových aplikací. Najděte si vhodné hry a hrajte je spolu s dětmi. Celá rodina si tak hravě rozvine finanční gramotnost, a ještě strávíte společný čas smysluplně i zábavně.

Krok č. 6 – Vtáhněte děti do rodinného hospodaření

Posledním krokem je zapojení dětí do samotného hospodaření rodiny. Pokud je necháte nahlédnout do svého rodinného rozpočtu a začnete s nimi na toto téma diskutovat, možná zjistíte, že můžou přinést do rodinného hospodaření i zajímavé inovace. Za ty je pak odměňte. V každém případě si budou rozvíjet svou finanční gramotnost na bázi reálných údajů, což je vždy lepší, než když pracují s fiktivními částkami. Odvážnější mohou své starší děti nechat měsíc hospodařit s rodinnými financemi – určitě jste viděli pořad České televize „Hlava rodiny“. Tak tak nějak. Uvidíte, že se to vyplatí. Děti zjistí, že hospodařit není tak snadné jako o peníze v jednom kuse žebrat.

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Otestujte si svoji kondici

Odpovězte na pár jednoduchých otázek a hned zjistíte, jak jste na tom s kondicí.

Spustit test kondice

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.