Přeskočit na: Obsah

Nadační fond Mathilda pomáhá už 13 let. Komu a jak?

Labradoří štěňátko Happy, na jehož výchově pro budoucí roli vodicího psa se finančně podílela NN pojišťovna a penzijní společnost, již opustilo svou dočasnou ‚,adoptivní‘‘ rodinu”. V letošním roce jsme na spolupráci s nadačním fondem Mathilda opět navázali, ale pomáháme zase trochu jiným směrem.

Zaměřili jsme se na finanční podporu chovu vodicích psů. Ten je totiž hodně finančně náročný, ale přitom není dosud nijak podporován státem. Jen náklady na pořízení chovné fenky přitom přesahují 600 tisíc korun. Další peníze je potom nutné vynaložit na krytí, porody a odchovy štěňat a něco stojí také provoz porodny či kvalitní veterinární péče. To vše jsou finanční výdaje, se kterými se při vlastním chovu musí počítat. Zároveň ale pouze vlastní chov, výchova a výcvik vodicích psů mohou zajistit ty nejlepší čtyřnohé pomocníky.

Proč Mathilda?

Nadační fond Mathilda vznikl již v roce 2010, jmenuje se podle své patronky a zakladatelky, hraběnky Mathildy Nostitzové a podporuje lidi s těžkým zrakovým postižením. Své aktivity směřuje do smysluplných projektů, které nevidomé vzdělávají, zlepšují jejich pracovní uplatnění, ale hlavně jim usnadňují běžný život. K těm nejvýznamnější můžeme řadit chov, výchovu a výcvik vodicích psů, ale také třeba digitální knihovnu pro nevidomé.

Nosnou myšlenkou nadačního fondu je propojování tří skupin lidí – těch, kteří pomoc potřebují, s těmi, kteří pomáhat chtějí, a s těmi, kteří vědí, jak na to. Navíc pořádá mnoho benefičních aktivit, které kromě získávání potřebných finančních prostředků také seznamují veřejnost s problematikou zrakově postižených.

Jak se pozná ideální vodicí pes?

Pojďme si na začátek říct, jaký typ pejsků se pro výcvik vodicích psů vlastně hodí. V prvé řadě musí být stoprocentně zdravý, ale rozhodující jsou také vrozené povahové vlastnosti. Psí průvodci nevidomých musejí být hodná a empatická zvířátka. Nesmějí to být žádní nezvladatelní paličáci, ale naopak přizpůsobiví a ochotní mazlíci, kteří svoji práci jednoduše milují. Důležité je zároveň to, aby byl jejich pracovní výkon vyrovnaný a dalo se na ně spolehnout i v nenadálých situacích.

Kromě všech výše pojmenovaných předpokladů je pro úspěšnou přípravu ideálního vodicího psa klíčová také jejich důsledná, ale současně láskyplná výchova. Společnost člověka musí být pejskům více než příjemná. Ne každé plemeno se pro toto poslání hodí. Občas bývají využíváni třeba němečtí ovčáci, border kolie nebo královští pudli. Nejvhodnějšími se ale ukázali být labradorští retrívři. A právě na toto plemeno se specializují i lidé v nadačním fondu Mathilda.

Vhodná štěňátka pro chov jsou vzácností

Pro výcvik spokojených vodicích psů je potřeba trvalého zdroje zdravých a povahově vyrovnaných štěňat. Z toho důvodu udržuje nadační fond dlouholetou spolupráci s dalšími organizacemi, které se zabývají chovem vodicích labradorů – nejen v Česku, ale i v zahraničí.

Jak už jsme si popsali dříve, nároky na zdravotní stav a vhodnou povahu s předpoklady pro výcvik jsou u vodicích psů velmi vysoké. Soukromé chovy labradorů mají jiná kritéria ohledně povahy apod. Proto se nadační fond Mathilda už před lety vydal cestou vlastního chovu, který jediný dokáže zajistit ideální podmínky od narození štěňátka až po jeho předání osobě se zrakovým postižením.

Správný chov je věda. Základem jsou kontakty a spolupráce se zahraničními školami, které se chovem vodicích psů zabývají. Například ze spolupráce s Výcvikovou školou pro vodicí a asistenční psy v Bratislavě vzešla i první chovná fena Liffi, která je dnes už zasloužilou maminkou a po 4 vrzích si užívá pohodový život domácího mazlíčka.

Další chovná zvířata získal nadační fond Mathilda například díky spolupráci se školou Guiding Eyes for the Blind v USA či s francouzským chovným centrem CESECAH. Plodných mezinárodních partnerství ale mají ještě mnohem víc. Odbornicí v Mathildě kladou na mezinárodní spolupráci velký důraz, protože jen díky ní je možné zajistit udržení široké a zdravé genetické základny. A ta je nutnou podmínkou pro zajištění kvalitní pomoci co nejvíce lidem se zrakovým postižením na celém světě.

Zajímavosti a čísla závěrem

Víte, že vodicí pes je pro nevidomé ze zákona kompenzační pomůckou, na kterou stát poskytuje příspěvek prostřednictvím Ministerstva práce a sociálních věcí? Mají na něj nárok lidé, kteří jsou zcela nevidomí, nebo mají jen zbytky zraku.

V současné chvíli se dobrovolníci nadačního fondu Mathilda vzorně starají o čtyři chovné fenky a tři pejsky – každý z nich má svou vlastní rodinu, ve které žije jako správný rodinný pes! Za loňský rok navíc potomci těchto pejsků – už jako vycvičení vodicí psi – pomohli sedmi klientům se zrakovým postižením.

Péči o psy ve výcviku a dobrovolníky, kteří se starají o chovné psy a o štěňátka v předvýchově, obstarává v Mathildě pětičlenný tým trenérek, které jsou k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Pejsky prostě nelze na noc či víkend jen tak někam odložit.

 

 

24.08.2023

Sdílet

Přihlásit se k odběru novinek

Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.

Souhlas se zpracováním osobních údajů je povinné pole

Kliknutím na tlačítko odeslat souhlasíte s tím, že budou vámi poskytnuté osobní údaje zpracovávány pro účely zasílání upozornění na nové články, a zároveň berete na vědomí informace dostupné v Poučení o ochraně osobních údajů – NN Finance s.r.o.


Přihlásit se k odběru novinek

Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.

Souhlas se zpracováním osobních údajů je povinné pole

Kliknutím na tlačítko odeslat souhlasíte s tím, že budou vámi poskytnuté osobní údaje zpracovávány pro účely zasílání upozornění na nové články, a zároveň berete na vědomí informace dostupné v Poučení o ochraně osobních údajů – NN Finance s.r.o.

Kontakt

NN Životní pojišťovna
Nádražní 344/25, 150 00 Praha 5 – Smíchov