Nemáte zapnutý Javascript, webová stránka nebude fungovat správně.
Některé části webu a aplikace nebudou dostupné.
Horké letní měsíce jsou tady a řada z nás se chystá využít nastřádanou dovolenou na maximum. Někteří vyrazí autem do Chorvatska, další budou obrážet tuzemské hudební festivaly. Všichni ale budeme řešit jídlo.
Štítky: #jídlo, #léto, #rady, #zajímavosti, #životní styl,
My Češi milujeme moře. Pokud ale nezvolíme leteckou variantu, bývá cesta k němu dlouhá a úmorná, lemovaná odpočívadly a benzinovými pumpami. Ve spoustě případů navíc cestujeme s dětmi. Jak se tedy na cestách stravovat relativně bezpečně a vyváženě? A jak to zařídit, aby nám jídlo působilo radost a vyhnuly se nám obloukem zažívací potíže nebo nechtěný nárůst hmotnosti?
Text: Martin Bečan Foto: Archiv
V dnešní uspěchané době tvoří podstatnou část našeho jídelníčku sacharidy. Když máme hlad, sáhneme po sladkém pečivu nebo tyčince máčené v čokoládě. Na výletech zase volíme sacharidy třeba ve formě zmrzliny. Na delších cestách bychom se ale měli zaměřit spíše na bílkoviny. Ty nás zasytí a úspěšně přebijí chuť na nezdravá jídla. Ostatně už naše maminky a babičky nám na dovolené či školní výlety smažívaly řízky. Trojobal a přepálený tuk vám ale s klidným svědomím nedoporučíme, zkuste se raději zaměřit na sušené maso a proteinové tyčinky. S těmi ale opatrně, pokud se jich přejíte, můžete očekávat zažívací obtíže. Vezete s sebou cestovní chladničku? Nebojte se přibalit zeleninu, kvalitní šunku, sýry a jogurty. A vejce natvrdo se taky neztratí.
Sacharidy jsou samozřejmě také zapotřebí, je ale důležité vybírat především ty komplexní. Do auta nebo do vlaku si tak můžeme připravit sendvič z celozrnného pečiva – žitného, slunečnicového či špaldového. Na majonézu a nejrůznější pomazánky však rovnou zapomeňte. Ve vyhřátém autě nebo v kapse batohu, na který praží slunce, by se z vaší svačiny stala rajská zahrada pro salmonelu. Zvolte raději rostlinný tuk nebo zralé avokádo. Přidejte kvalitní bílkovinu v podobě grilovaného krůtího či kuřecího masa a nezapomeňte doplnit čerstvou zeleninu. Použít můžete okurky, papriku, ledový salát i listový špenát. A rozhodně nesmíme zapomínat ani na tuky – na cesty sáhněte po mandlích, arašídech nebo kešu, samozřejmě nesolených. A k chuti vám přijdou i slunečnicová nebo dýňová semínka.
Nemusíme cestovat zrovna do jiných časových pásem, abychom si všimli, že když opustíme své domovy, změní se nám stravovací rytmus. Za volantem i ve stanu po protančeném odpoledni je důležité vnímat to, kdy jsme ještě sytí a kdy už máme hlad. Můžou nastat situace, kdy na dálnici mineme odpočívadlo s tím, že to ještě vydržíme, najíme se až na dalším, a přitom se nám za chvíli udělá špatně. Což může zase vést k vynucené zastávce u čerpací stanice, kde bude po ruce jen párek v rohlíku pochybné kvality. Zároveň myslete na pitný režim, obzvlášť v parném létě. Dehydratace může ovlivnit naši psychickou i fyzickou pohodu a přivodit únavu a úporné bolesti hlavy. Za den bychom měli vypít přibližně 30-45 ml tekutin na kilogram tělesné hmotnosti. Přednost bychom samozřejmě měli dát čisté vodě, minerálním vodám nebo čaji.
Pokud zamíříme na hudební festival a spát se chystáme ve stanovém městečku, není od věci předem zabrouzdat na webové stránky festivalu a zjistit si co nejvíce informací o stáncích s jídlem. Seženu na místě něco, po čem se mi neudělá špatně a co mi zároveň nevysaje peněženku? Bude možné zakousnout i něco jiného než hranolky, langoš nebo smažený sýr v housce? A totéž platí i pokud zamíříme třeba do Pasohlávek nebo k Máchovu jezeru. Pokud seznam stánků na internetu nenajdeme, můžeme se podívat na okolní restaurace a zmapovat i nedaleké obchody a supermarkety, ve kterých se vždycky můžeme zastavit na menší nákup čerstvých surovin. Plánujte, co si dáte k snídani, obědu a večeři a ušetříte si spoustu starostí.
S létem a cestováním se také nerozlučně pojí ochutnávka místní gastronomie – a nemusí jít nutně jen o exotické pokrmy. Přidejme k tomu změnu prostředí, dehydrataci, nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny či pár drinků a zažívací potíže nás dostihnou ani nevíme jak. Co s tím? Nasaďte si probiotika! Podle nejnovějších studií jsou probiotika vysoce efektivní v prevenci cestovatelského průjmu. S užíváním byste měli začít nejpozději dva týdny před odjezdem a při výběru a dávkování je důležité poradit se s vaším lékařem či lékárníkem. Obecně ale vybírejte produkty, které nepotřebují chladit, doba jejich trvanlivosti pokryje celou vaši dovolenou a jejichž balení se vám vejde i do příručního zavazadla.
30.06.2022
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.
blog šárky sudové banner custom width banner on mobile blog:esg blog:obyčejní hrdinové doplňkové penzijní spoření děti investice jaro jídlo kampaň léto motivace mýty night run nn online penze podzim pojištění pojišťovna prevence a zdraví připojištění příběhy příběhy ženy rakovina rady rakovina ženy riziko rizikové životní pojištění slavné osobnosti služby sport spoření svátek video vlastina svátková vzdělávání zajímavosti zima zobrazit_v_penzijnim_sporeni závažná onemocnění úraz ženy životní pojištění životní styl
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.