Cenu lidského života nelze určit, protože jsme jej nestvořili

10.08.2016

Kardiochirurg profesor Neužil: „Cenu lidského života nelze určit, protože jsme jej nestvořili"

Říká se, že život je to nejcennější, co máme. Proti tomuto tvrzení asi nikdo z nás nebude protestovat. Ale jak cenu života vlastně definovat? Proč ji vůbec určovat? Lze ji vyčíslit? Jak to vidí právo? Co na to víra? Jak se mění v průběhu života? To jsou otázky, na které se odpověď hledá jen velice těžko.

Cílem projektu NN Životní pojišťovny Cena života bylo tyto odpovědi nalézt.  Jedním z těch, kteří se nad otázkou ceny života zamýšleli, byl i primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce prof. MUDr. Petr Neužil, Csc.

Původně chtěl být novinářem, ale pak si i z mladistvého vzdoru vybral medicínu. „Nechtěl jsem následovat stopy svého otce a vydal jsem se na tu nejtěžší školu, kterou tehdy studovat šlo, tedy na medicínu,“ vypráví. Začínal na pitevně a postupně se vypracoval na špičku v oboru kardiologie. S léčením arytmií a jiných nemocí srdce začínal, jak sám říká, na koleni. Dnes se k jeho týmu jezdí učit lékaři z celého světa.

Jak on sám, který se ve své práci často setkává se smrtí, vnímá hodnotu lidského života? „Určit cenu života je asi nejtěžší otázka na světě. Jak můžeme takovou cenu stanovit, když my jsme toho člověka nestvořili?“ odpovídá jinou otázkou.  „Můžeme určit cenu automobilu nebo letadla, které jsme vyrobili, a proto známe náklady na tuto výrobu. Ale kdo stvořil člověka, to nevíme. Proto neznáme ani jeho cenu,“ dodává.

Podívejte se na video, ve kterém se dozvíte i to, jaký je on sám pacient.

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.