Drážďany. Živé město, které vstalo doslova z popela

14.09.2018

Štítky
rady, zajímavosti
Vánoce jsou tady coby dup, tisícovky Čechů se opět pohrnou do drážďanských nákupáků.

Levné zboží láká, ale kromě konzumu to chce i osvěžení ducha. Německé město má co nabídnout.

Text: Gabriela Bachárová    Foto: Archiv

Drážďanům se díky podobnému vzhledu a teplému podnebí přezdívá polabská Florencie. Člověk si tady opravdu připadá trochu jako v bezstarostném Středomoří. Jinému ale město více připomíná Vídeň. Je stejně noblesní, uvolněné a s fůrou gastronomických lákadel. Vyhlášené jsou místní kavárny a cukrárny.

Nedávná minulost města přitom byla vyloženě trpká. Drážďany se během druhé světové války staly obětí masivního bombardování. Trosky významného luteránského kostela Frauenkirche z rozhodnutí vlády desetiletí zůstávaly připomínkou válečných hrůz. Nakonec se ale i ony dočkaly rekonstrukce.

Do Zwingeru za Raffaelovou Sixtinskou madonou

K povinným zastávkám patří Zwinger, komplex barokních staveb se zahradou a fontánami. Je to ideální relaxační bod. Můžete si tady sednout na lavičku, dát si svačinu. Prohlédnout si sbírku vzácného míšeňského porcelánu nebo obrazů starých mistrů. Hitem číslo jedna je v obrazárně světoznámá Raffaelova Sixtinská madona. Zwinger měl původně sloužit jen jako nádvoří skvostného zámku, který si honorace plánovala po vzoru marnivých francouzských králů. Velkolepou myšlenku se ovšem do reality uvést nepovedlo.

K dalším zajímavým památkám patří Rezidenční zámek, staré panské sídlo, které se může pochlubit historií trvající osm staletí. Dnes jsou v něm uloženy rozmanité umělecké sbírky evropského významu, například kolekce osmanského umění nebo grafik. Vystoupejte na stometrovou Hausmannovou věž a můžete se kochat pohledem na celý zámek, historické centrum i labské údolí.

Zelená je dobrá

K Drážďanům patří zelená, město má opravdu unikátní parkovou a zahradní tradici. Uklidňující tráva pokrývá více než 60 procent půlmilionové saské metropole. Největším parkem je Grosser Garten, který představuje dost výjimečnou kombinaci barokní zahrady a anglické parkové úpravy. Uprostřed parku najdete pěkný barokní palác, ve kterém se pořádají nejrůznější umělecké a kulturní podniky.

Levné Drážďany

A co ta nákupní centra? Jet do Drážďan a nic si nekoupit, to přece nejde. Vždyť například typické vánoční dárky jako oblečení nebo parfémy jsou tady alespoň o třetinu levnější než v Česku. Altmarkt Galerie je nejoblíbenější nákupní destinací v centru města. Nachází se příhodně na ulici Prager Strasse. Má čtyři podlaží, zákazníka se snaží nalákat na dvě stě obchodů. K tomu samozřejmě kavárny, restaurace… Strávit se tady dá pochopitelně celý den. A když toho budete mít dost, Frauenkirchen je odsud jen na skok.

Drážďany jsou i české
 

Němci navštěvují Drážďany podobně jako Češi matičku Prahu, je to vlastenecká povinnost každého občana. A nově i povinnost pravého Čecha. Vždyť vlak překoná 146kilometrovou vzdálenost mezi Prahou a Drážďany už za necelé dvě hodinky. Skvělý tip na prodloužený zářijový víkend.

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Otestujte si svoji kondici

Odpovězte na pár jednoduchých otázek a hned zjistíte, jak jste na tom s kondicí.

Spustit test kondice

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.