Nemáte zapnutý Javascript, webová stránka nebude fungovat správně.
Některé části webu a aplikace nebudou dostupné.
O pozitivním vlivu sportu na náš organismus nemůže být pochyb.
Štítky: #motivace, #prevence a zdraví, #připojištění, #rady, #sport, #závažná onemocnění, #životní pojištění,
Věděli jste však, že dostatečná fyzická aktivita vás může pomoci ochránit i před rakovinou? Nemusíte při tom být žádný olympionik, stačí, když se donutíte intenzivně hýbat alespoň hodinu tři krát v týdnu.
Pohyb je důležitý a zdravý, slýcháme už od dětství ze všech stran. Ale kdo z nás se skutečně donutí aktivně a především pravidelně sportovat? Máme sedavé zaměstnání a večer jsme tak unavení, že stejně skončíme u televize. I když bychom vlastně chtěli něco dělat, chybí nám ta správná motivace. S jedním poměrně pádným argumentem, proč překonat svou nechuť k pohybu, přišli před nedávnem britští vědci. Ti totiž zjistili, že pravidelný pohyb významně přispívá k naší odolnosti proti rakovině. Soustavná fyzická aktivita podle nich může snížit riziko této choroby až o třicet procent. Výše rizika onemocnění je pak úměrné tomu, kolik času týdně pohybu věnujeme. Čím více se budete hýbat, tím lépe pro vaše zdraví. Není důležité, který sport dostane přednost, podstatná je pravidelnost. Pozitivní vliv má jakákoli aktivita, která zrychlí tep a rozhýbe tělo.
Pokud se jednou týdně dojdeme zničit do posilovny, velkou službu tím svému tělu neprokážeme. Není totiž ani tak důležité, jak moc intenzivně se sportu věnujeme, jako spíš to, jak často jej provozujeme. Pokud tedy nejsme zvyklí na jakoukoliv fyzickou aktivitu, může nám pro začátek postačit i obyčejná rychlá chůze.
Musíme mít ale na paměti, že čím méně intenzivní cvičení je, tím delší dobu mu k dosažení stejných výsledků musíte věnovat. Pokud se tedy rozhodnete začít například běhat, bude vám bohatě stačit půl hodinka pět krát týdně. Pokud s běháním teprve začínáte, můžete z počátku střídat běh s rychlou chůzí a postupně chůzi ubírat a běh přidávat. Pro maximálně efektivní cvičení je pak důležité udržovat si ideální tepovou frekvenci, která se pohybuje mezi 60 a 70 procenty vašeho maxima. Jednoduchou pomůckou k její kontrole je to, že v tomto tepovém pásmu člověk měl být schopen při běhu mluvit.
Dobrá fyzická kondice velice pozitivně ovlivňuje náš celkový stav. Zlepšit ji rozhodně není nic jednoduchého a bet pevné vůle to nedokážeme, ale na druhou stranu výsledky pak stojí za to. Musíme jen skoncovat s výmluvami, proč nemůžeme zrovna dneska cvičit. Pokud se naučíme brát pohyb jako přirozenou součást svého života, máme z půlky vyhráno. A že posilovny stojí moc peněz? Kondičku můžeme zlepšit i procházkami nebo běháním venku anebo například tím, že některé ze svých každodenních sedacích aktivit nahradíme pohybovou alternativou.
I takové maličkosti nám mohou pomoci začít tělo postupně navykat na pravidelný pohyb. A pokud naleznete nějaký druh sportu, který vás bude bavit, výsledky na sebe určitě nenechají dlouho čekat. Cvičení totiž není blahodárné jen jako prevence rakoviny, ale pomáhá i snižovat hladinu cholesterolu, krevní tlak, cukrovku a srdeční choroby. Navíc budete mít dobrý pocit, že pro sebe něco děláte, budete se cítit méně unavení a budete mít mnohem lepší náladu.
04.07.2014
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.
Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.