Přeskočit na: Obsah

„Ustelte si postel a buďte vděční.“ říká přední český psycholog Radek Ptáček

Chcete žít dobrý a spokojený život? Vraťte se k prostým a přirozeným věcem. Tak jednoduchou věc radí i přední český klinický psycholog, psychoterapeut a profesor lékařské psychologie Radek Ptáček.

Současná zrychlená doba nastartovala i naše lidské životy natolik, že je vlastně ani nestíháme. Stejně tak každá běžná oblast a životní potřeba má nyní přízvisko „rychlý“ – rychlé občerstvení, rychlé řešení, rychlé seznámení, rychlá láska, rychlé štěstí… Možná si tuto skutečnost ani neuvědomujete, ale zkuste si na chvíli jen sednout a přemýšlet. Stíháte svůj život? Je dobrý a jste v něm spokojení? Jestliže si tím nejste úplně jistí, následná série několika našich NN Blogů vám postupně představí jednoduché desatero, které vám třeba i pomůže najít směr k životu, ve kterém budete skutečně přítomní a rádi.

Text: Karolína Rychtecká Foto: Archiv Radka Ptáčka

Dobro vs. rychlost

Že je něco dobré, může být nejen ve slova smyslu něčeho, co nás těší, ale také něco, co nám prospívá nebo z pohledu mravního, co je úctyhodné. O mnohoznačnosti a rozmanitosti slova dobra bychom mohli diskutovat dlouhé hodiny. Z pohledu psychologického v kontextu života, se však můžeme bavit o pocitu, že jsme ve svém životě spokojení a po fyzické, duševní, sociální a ekonomické stránce stabilní. Zejména dobré duševní zdraví nám umožňuje lépe zvládat v podstatě všechny sféry života. A dnešní uspěchaná doba má na náš duševní stav obrovský spíše negativní dopad – nestíháme, zapomínáme, děláme zbytečné chyby, dostatečně nepřemýšlíme, chceme všechno hned a tím sebe sami vystavujeme obrovskému stresu, který vede k celkové nepohodě.

Z pohledu Radka Ptáčka je rychlost povrchnost a nic dobrého nevyroste rychle. „Dobré věci potřebuji čas. Když si jednoho dne uvědomíme, že toho je na nás moc, že se necítíme dobře, mohou někteří z nás hledat opět rychlé řešení: alkohol, drogy, léky. Něco, co nám dá rychle zapomenout na to, jak se cítíme. Nic rychlého ale nezmění mozek, který se pod návalem rychlosti dlouho a pomalu měnil“, říká Radek Ptáček.

Desatero pro dobrý život

Každému k dlouhodobému pocitu, při kterém si uvědomuje, že se má dobře, a hlavně k udržení takového stavu pomáhá něco jiného. Stejně tak i každému trvá různě dlouho, než do tohoto bodu dojde. Proto jsme se rozhodli vám společně s profesorem psychologie Radkem Ptáčkem postupně představit „Desatero pro dobrý život“ a věříme, že vám pomůže otočit váš život a své duševní zdraví na správný list. Vychází ze současných poznatků vědy a praxe. Fungovat, ale může jen ve chvíli, kdy máte vůli z kolotoče současné doby přinášející stres a pocity nepohody vystoupit.

Těm z vás, kterým to nepůjde, nezoufejte. V dnešní době není neobvyklá pomoc psychologa, která ani není žádným tabu nebo ostudou. Naopak tím ukazujete, nakolik vám záleží na vašem zdraví, nejen vás samotných a vašem životě. A věřte, že stojí za to mít někoho, kdo vám pomůže žít v přítomnosti a zvládat stresové zátěže moderní doby.

Buďte vděční!

Tak zní první rada z „Desatera“ Radka Ptáčka. Vděčnost je totiž skvělá příležitost, jak se během celého dne zastavit a uvědomit si, za co jste opravdu rádi. Jak tedy na to? 

Ráno, jakmile se probudíte, ustelte si postel, zhluboka se nadechněte, zavřete oči a nechte na své mysli vytanout 3 věci, za které jste ve svém životě vděční. I kdyby jedna z těch věcí (nebo dokonce jediná) měla být právě ta, že máte postel, kterou si můžete ustlat. Jakmile najdete, za co můžete být vděční, zkuste chvíli jen tak cítit onu vděčnost. „Tento pocit je opravdu důležité procítit, abyste si jej plně uvědomili. Dejte si čas, nespěchejte, užívejte si ho, vnímejte ho.“, říká Radek Ptáček.

Během dne se k tomuto pocitu vracejte, připomínejte si ho. Zastavte se v práci a jen se na pár chvil hoďte do vděčnosti. Dokážete vystoupit z řady úkolů a zachytit v sobě ten pocit? A proč to vlastně dělat i během dne? Odpověď Radka Ptáčka je jasná: „Věda jasně ukazuje, že lidé, kteří vědomě trénují vděčnost, jsou spokojenější a lépe odolávají stresu.“ A to se podle nás právě třeba v práci nesmírně hodí. :-)

O profesoru psychologie Radku Ptáčkovi

Radek Ptáček je klinickým psychologem, psychoterapeutem a prvním profesorem lékařské psychologie. Je autorem několika stovek odborných publikací, vědeckých prací a článků, které se těší úspěchu nejen na domácí půdě, ale také po celém světě. Absolvoval řadu specializovaných psychologických výcviků, kurzů i výcviků v ČR i zahraničí. Nyní působí primárně na Psychiatrické klinice 1. LF UK a VFN v Praze, ale je též členem několika odborných a výzkumných týmů v zahraničí.  Na několika fakultách je členem odborných rad, po celém světě a spolupracuje také s úřady, ministerstvy a odbornými společnostmi. Více se o Radkovi Ptáčkovi dočtete na jeho webu www.radekptacek.cz.  


 

14.06.2022

Sdílet

Přihlásit se k odběru novinek

Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.

Souhlas se zpracováním osobních údajů je povinné pole

Kliknutím na tlačítko odeslat souhlasíte s tím, že budou vámi poskytnuté osobní údaje zpracovávány pro účely zasílání upozornění na nové články, a zároveň berete na vědomí informace dostupné v Poučení o ochraně osobních údajů – NN Finance s.r.o.

My za vámi stojíme

s Rizikovým životním pojištěním NN Orange Risk

Více o pojištění


Přihlásit se k odběru novinek

Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.

Souhlas se zpracováním osobních údajů je povinné pole

Kliknutím na tlačítko odeslat souhlasíte s tím, že budou vámi poskytnuté osobní údaje zpracovávány pro účely zasílání upozornění na nové články, a zároveň berete na vědomí informace dostupné v Poučení o ochraně osobních údajů – NN Finance s.r.o.

Kontakt

NN Životní pojišťovna
Nádražní 344/25, 150 00 Praha 5 – Smíchov