Užívejme si každý den, jako by měl být náš poslední

10.08.2016

Horolezec Marek Holeček: „Užívejme si každý den, jako by měl být náš poslední"

Říká se, že život je to nejcennější, co máme. Proti tomuto tvrzení asi nikdo z nás nebude protestovat. Ale jak cenu života vlastně definovat? Proč ji vůbec určovat? Lze ji vyčíslit? Jak to vidí právo? Co na to víra? Jak se mění v průběhu života? To jsou otázky, na které se odpověď hledá jen velice těžko.

Cílem projektu NN Životní pojišťovny Cena života bylo tyto odpovědi nalézt.  Jednou z devíti osobností, které se nad otázkou ceny života zamýšleli, byl i horolezec Marek „Mára“ Holeček.

Jako malý si vyzkoušel atletiku, plavání i gymnastiku. Nakonec se mu stalo celoživotní náplní lezení a dnes patří k evropské špičce v horolezectví.

Cena života pro něj není jen pouhé číslo. Možná i proto, že se se smrtí před třemi lety setkal doslova tváří v tvář.  Při sestupu z himálajské osmitisícovky Gasherbrum v podstatě před jeho očima zemřel jeho kamarád a horolezecký kolega Zdeněk Hrubý. On sám smrti jen o vlásek unikl. „Života si cením. Ale snažím se myslet na ty pěkné chvíle, a ne na ten okamžik ztráty. Naší lidskou povinností je opět se radovat ze života, protože jinak ten život začíná chřadnout,“ říká dnes.

Na hory ale ani po této tragické události nezanevřel a dál zdolává nejnáročnější světové vrcholky. „I když se to možná některým nezdá, na světě jsou tisíce čarokrásných kopců, které ještě čekají na zdolání. A já se tak snažím přijít na to, jak do toho malýho lidskýho života vměstnat alespoň pět takových, abych stihl všechno, co stihnout chci,“ říká v rozhovoru.

Podívejte se na jeho zajímavý životní příběh.

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Otestujte si svoji kondici

Odpovězte na pár jednoduchých otázek a hned zjistíte, jak jste na tom s kondicí.

Spustit test kondice

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.