Užívejme si každý den, jako by měl být náš poslední

10.08.2016

Horolezec Marek Holeček: „Užívejme si každý den, jako by měl být náš poslední"

Říká se, že život je to nejcennější, co máme. Proti tomuto tvrzení asi nikdo z nás nebude protestovat. Ale jak cenu života vlastně definovat? Proč ji vůbec určovat? Lze ji vyčíslit? Jak to vidí právo? Co na to víra? Jak se mění v průběhu života? To jsou otázky, na které se odpověď hledá jen velice těžko.

Cílem projektu NN Životní pojišťovny Cena života bylo tyto odpovědi nalézt.  Jednou z devíti osobností, které se nad otázkou ceny života zamýšleli, byl i horolezec Marek „Mára“ Holeček.

Jako malý si vyzkoušel atletiku, plavání i gymnastiku. Nakonec se mu stalo celoživotní náplní lezení a dnes patří k evropské špičce v horolezectví.

Cena života pro něj není jen pouhé číslo. Možná i proto, že se se smrtí před třemi lety setkal doslova tváří v tvář.  Při sestupu z himálajské osmitisícovky Gasherbrum v podstatě před jeho očima zemřel jeho kamarád a horolezecký kolega Zdeněk Hrubý. On sám smrti jen o vlásek unikl. „Života si cením. Ale snažím se myslet na ty pěkné chvíle, a ne na ten okamžik ztráty. Naší lidskou povinností je opět se radovat ze života, protože jinak ten život začíná chřadnout,“ říká dnes.

Na hory ale ani po této tragické události nezanevřel a dál zdolává nejnáročnější světové vrcholky. „I když se to možná některým nezdá, na světě jsou tisíce čarokrásných kopců, které ještě čekají na zdolání. A já se tak snažím přijít na to, jak do toho malýho lidskýho života vměstnat alespoň pět takových, abych stihl všechno, co stihnout chci,“ říká v rozhovoru.

Podívejte se na jeho zajímavý životní příběh.

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.