5 finančních předsevzetí pro rok 2018

28.12.2017

Štítky
rady, zajímavosti
Asi většina z nás s penězi bojuje. Zkuste ale do nového roku vykročit s pěti finančními předsevzetími. Pokud se vám podaří splnit alespoň tři, můžete na sebe být pyšní.

Jasný cíl pro rok 2018
Vezměte si tužku a papír a odhadněte své příjmy pro následující rok. Ve stejném duchu napište i své výdaje. Počáteční odhad nebude úplně přesný, ale měsíc po měsíci budete získávat lepší přehled. Pomohou vám chytré aplikace v mobilu, jako třeba Správce výdajů, které se většinou dají stáhnout zadarmo.

Nejprve dluhy
Ne všechny dluhy jsou si rovny. Sepište si seznam svých závazků a seřaďte je podle roční úrokové sazby. Ty, které mají sazby nejvyšší, pravděpodobně půjde o dluhy z kreditních karet, splaťte jako první. Na splácení si v rozpočtu vyčleňte měsíčně alespoň 400 korun. Je to sice jedno z nejtěžších rozhodnutí, ale bez něj se nikam neposunete.
 
Myslete i na „potom“
„Budu si více spořit.“ To je asi největší finanční předsevzetí a po splácení dluhů také druhý nejtěžší úkol. Většinou bývá otázkou spousty malých rozhodnutí, díky kterým můžete ušetřit a měsíčně naspořit i několik stovek. Jedná se o jednoduché věci - chodit na nákup se seznamem, vařit častěji doma a na více dní, projít si účty za telefon nebo internet a zjistit, zda nelze zrušit nepoužívané služby.

Peníze navíc
Přivydělejte si vaším koníčkem. Vyrábíte diáře, malujete obrazy nebo rádi pečete? Existuje plno možností, jak získat nějakou tu korunu navíc a dělat to, co vás baví. Pokud příležitost správně uchopíte, můžete se rozvíjet a klidně si ze svého koníčku udělat hlavní zdroj obživy.  

S dětmi o penězích otevřeně
Děti by měly od malička vědět, že peníze nepřichází domů samy a jejich zdroj není neomezený. Vysvětlete jim, co obnáší vaše práce, jak je náročná a jaká je vaše měsíční odměna. A jelikož děti milují hry, můžete si s nimi hrát třeba na obchod, s těmi staršími pak vsaďte na klasiku - na Sázky a dostihy. Aby se děti naučily hospodařit, dávejte jim za každý dobře odvedený úkol symbolickou částku a dopřejte jim i kapesné.

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Otestujte si svoji kondici

Odpovězte na pár jednoduchých otázek a hned zjistíte, jak jste na tom s kondicí.

Spustit test kondice

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.