5 tipů, jak pečovat o svůj mozek

12.03.2018

Lidský mozek je obdivuhodný. Během dne vyprodukuje až 70 tisíc myšlenek, a přesto je nejméně probádaným orgánem lidského těla. Vše, co děláme, má svůj počátek právě tam. Zaslouží si tedy, abychom ho rozmazlovali a dopřávali mu jen to nejlepší. Jak na to?

Lehká hlava

Strava ovlivňuje nejen to, jak se cítíte, ale i jak myslíte. Proto si dopřejte pestré saláty. Skvělé účinky má také obyčejná mrkev, kterou si můžete dopřát klidně každý den. Výborný je zelený čaj nebo i kvalitní černý. Jezte také jídlo bohaté na draslík. Hodí se i červená řepa, sušené meruňky, vařené zelené fazolky či banán. Když přidáte do jídelníčku tyto potraviny, mozek se vám jistě odmění.

Škatulata, hýbejte se

Už tři hodiny chůze týdně prý mohou být vhodnou prevencí demence a také zvyšují výkonnost mozku. Pokud nejsou procházky vaším šálkem kávy, zkuste zahradničení. Nejen že tato aktivita prospívá duši i tělu, také vás čeká zasloužená úroda.

Mistři v luštění

Mentální hry a stimulace jsou zábavné, a navíc vám pomohou zvýšit schopnosti a funkce mozku. Většina lidí si díky nim posílí paměť (krátkodobou i dlouhodobou) už několik týdnů po začátku tréninku. A navíc, většina z nabízených technik vás kromě času vůbec nic nestojí.

Spěme sladce

Během spánku dochází v mozku k přehrávání nových událostí a naučených dovedností a poznatků. To se děje zejména ve fázi, kdy se nám zdají sny. Dostatek kvalitního spánku ve tmě má také protinádorové účinky, a to díky hormonu melatoninu, který se uvolňuje během spánku v tzv. nepřerušované tmě.

Kreativitě se meze nekladou

Je vědecky dokázáno, že lidé, kteří se věnují tvořivým činnostem, jako je malování, pletení nebo třeba lepení modelů, mají celkově lepší kognitivní funkce než ti, kteří nic takového nedělají. Procvičování mozku je zábava!

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Otestujte si svoji kondici

Odpovězte na pár jednoduchých otázek a hned zjistíte, jak jste na tom s kondicí.

Spustit test kondice

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.