5 triků pro „mladé peněženky“

20.11.2017

Štítky
rady, životní styl
Možná si říkáte, že když si nebudete denně kupovat kávu a do práce si přinesete svůj oběd, stanou se z vás milionáři. Jenže pozor! Potrvá to asi 250 let! Střádat korunku ke korunce není nejlepším způsobem, jak život prožít. Skutečnou cestou k tomu, jak ušetřit, je začít se soustředit na velké finanční položky.

Jak tedy začít nakládat se svými penězi?

  1. Důležité je ujasnit si, jaké jsou vaše měsíční fixní náklady, a se zbytkem peněz správně hospodařit. Existuje staré pravidlo osobních financí: 50/30/20. Podle něho byste měli vynaložit zhruba 50 % svého příjmu na nezbytné výdaje (bydlení, doprava a další účty), 30 % na náklady spojené s životním stylem (večeře v restauraci, cestování, zábava, atd.) a 20 % na úspory, investice a případné splátky dluhů.
  2. S nákupem nemovitosti počkejte. Jedná se o obrovský závazek, který vyžaduje hodně práce a spolkne velkou část rozpočtu. Není nic špatného na tom strávit pár let v podnájmu, dokud nebudete finančně připraveni koupit si dům nebo byt. Dalším jednoduchým způsobem, jak ušetřit peníze, je najít si spolubydlící.
  3. Nechte si také zajít chuť nákup nového auta. To je nejhorší „investicí“. Během prvního roku totiž ztratí svou hodnotu přibližně o 20-30 %.
  4. Jaký je nejlepší způsob, jak ušetřit hodně peněz? Hodně jich vydělat. Co pro to musíte udělat? Staňte se pro svého zaměstnavatele nepostradatelným. Jakmile si šéf uvědomí, že bez vás nemůže fungovat, začněte vyjednávat o zvýšení platu.
  5. Investujte do sebe. Pokud v práci nemáte možnost sebevzdělávání, najděte si jiné možnosti. Choďte na konference, školení, diskutujte s lidmi, čtěte oborové časopisy a blogy. Vaše vzdělání nekončí vysokoškolským diplomem. Naopak, teprve jím začíná.

Nejlepší rada na konec: Mládí si užívejte, ale nezapomínejte rozvíjet dobré finanční návyky. Vaše budoucí já vám poděkuje.

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Otestujte si svoji kondici

Odpovězte na pár jednoduchých otázek a hned zjistíte, jak jste na tom s kondicí.

Spustit test kondice

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.