6 rad, jak vydržet u novoročních předsevzetí i na jaře

21.02.2019

Blíží se konec února a s ním často i konec spousty předsevzetí.

Někdo se snaží zhubnout, někdo chce přestat kouřit nebo třeba najít novou práci. Jak si vytyčit ten správný cíl a vydržet u něj déle než měsíc?

Text: Tereza Bušová    Foto: Archiv

1.    Dejte si reálné cíle

Říct si, že bych měl zhubnout nebo začít běhat je sice fajn, ale je to zároveň přesně ten důvod, proč lidé u předsevzetí často nevydrží. Místo toho si raději řekněte: „Zhubnu během dvou měsíců pět kilo a dopnu ty džíny!“ nebo „Za dva měsíce udělám pět shybů!“. Konkrétní cíl už si potom můžete rozdělit na dílčí úkoly, které vás k vysněnému výsledku postupně dovedou.

2.    Zvolte si vhodné tempo

Můžete si vybrat ze dvou strategií, jak s předsevzetím začít. Buďto se můžete „kousnout“ a pracovat na něm hodně tvrdě, třeba denně. Časem nejspíš trochu polevíte, ale díky zprvu vysoko nasazené laťce budete pro výsledek pořád dělat dost. Druhý přístup je přesně opačný – začít po malých krocích a následně přidávat. Když třeba chcete začít chodit na dlouhé procházky, nezačínejte hned deseti kilometry, ale běžte se projít jen na pět minut a postupně přidávejte. To samé platí i u cvičení. Klíčem je dělat to často, ale jen chvilku.

3.    Nebuďte na to sami

Ve více lidech je to vždycky větší zábava! Řekněte o svých plánech a výzvách svým nejbližším, přidejte se do podobně smýšlejících skupin, najděte odborníka, který vám pomůže nebo hledejte stejné nadšence mezi rodinou a kamarády. Nejen, že se můžete vzájemně motivovat, ale díky soutěžení vás to také bude mnohem víc bavit. A navíc se budete stydět s předsevzetím seknout, když už jste o tom řekli tolika lidem, to dá rozum.

4.    Je normální, když nejste perfektní

Je úplně přirozené, že někdy ve svém snažení polevíte. Přijde chřipková epidemie, jedete na dovolenou nebo máte najednou hodně práce. To je v pořádku, dokud se to neděje až příliš často. Začít znovu je totiž mnohem horší než začít. Raději si proto vytyčte jasné datum, kdy se ke svému snažení zase vrátíte. A pak ho dodržte!

5.    Poučte se z minulosti

Už jste se zkoušeli učit nový jazyk, ale nevydrželo to? Přestáváte kouřit pořád dokola? Zamyslete se nad tím, proč vám to minule nevyšlo a co můžete tentokrát udělat jinak. A pak to udělejte!

6.    Motivujte se a odměňujte se za úspěch

Dobrá motivace je klíč k úspěchu. Najděte si na svém předsevzetí něco, co vás bude bavit. Může to být vymazlený playlist s oblíbenými písničkami, který budete poslouchat, sauna nebo horká vana za odměnu poté, ale klidně i večer u oblíbeného seriálu či třeba malý dortík. Zkrátka něco, na co se budete těšit. A jednou za čas si klidně naordinujte pauzu – za to snažení si ji zasloužíte. Držíme palce!

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Otestujte si svoji kondici

Odpovězte na pár jednoduchých otázek a hned zjistíte, jak jste na tom s kondicí.

Spustit test kondice

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.