Jak na jarní očistu?

05.04.2017

Tak, jako jsou se začátkem roku spojena novoroční předsevzetí, s přicházejícím jarem je často skloňovaným pojmem „jarní očista“, a to jak těla, tak domácnosti.

Intenzivnější sluneční paprsky nemilosrdně odhalí prach na podlaze i špinavá okna. Kromě nepřeberného množství čističů oken najdete i nesčetně návodů, jak na jaře pročistit tělo.

V čem spočívá dočasná očistná změna jídelníčku? Třeba ve vynechání alkoholu, masa, mléka, cukru či kofeinu; pro jedince s kuráží jsou tu i očisty, v jejichž průběhu nejíte, jen pijete zeleninové a ovocné šťávy. Může to fungovat? Zaručeně!

Mějte na paměti, že očistné kúry často provázejí různé vedlejší příznaky – přebytky, nebo naopak nedostatky energie, dobrá či špatná nálada, euforický stav, anebo bolest hlavy. Během očisty můžete mít krásné vlasy a dokonalou pleť, nebo vám může naskákat akné od čela až po kotníky. To vše je známkou toho, že se tělo čistí, a někdy to zkrátka nelze přehlédnout. Například po sklenici ředěného jablečného octa vypité na lačno, což doporučují některé recepty na očistu, vás může dohnat akné, s nímž si neporadí ani photoshop.

Dále se uvádí, že očistná kúra bude blahodárně působit na vaši obranyschopnost, v jejím důsledku se ale může dostavit i jarní rýmička. Pozor také na abstinenční příznaky – nedostatek kofeinu po ránu a nealko limonáda na oslavě kamarádových kulatin vás mohou trochu zdeprimovat. Vaši psychiku jistě podpoří dobrý pocit z toho, že děláte něco pro své zdraví, a úpravou jídelníčku pravděpodobně také shodíte nějaké to kilo do plavek. Kila ale mohou být rychle zpět, zvláště pokud přísný půst oslavíte párty s ledničkou, která na očistu často navazuje.

Úspěch jarní očisty je tedy relativní a na škále od 1 do 10 může být prakticky kdekoli. Nejlepší radou možná je, umýt okna, abyste viděli, jak venku všechno hezky kvete, a užívat si slunce. To je ostatně na akné ten nejlepší lék.

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Otestujte si svoji kondici

Odpovězte na pár jednoduchých otázek a hned zjistíte, jak jste na tom s kondicí.

Spustit test kondice

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.