Jak ušetřit při jízdě autem

30.06.2017

Vysoká spotřeba auta vás přivádí na myšlenku, že vám někdo krade benzín?

Máme pro vás pár triků, které potěší nejen peněženku, ale i vašeho plechového miláčka.

Na pedál s citem

Rozjíždění je někdy výzvou. Ne vždy se podaří napoprvé a někdy se neobejde bez posměšků kolemjdoucích. Zachovejte ale klidnou hlavu a nešlapejte na pedál ostře. Rozjet se dá i bez prudké akcelerace. V zimě je lepší nechat před jízdou motor chvíli běžet, aby se trochu zahřál.

Strašák na střeše

Minimalizace aerodynamického odporu pomáhá nejen sportovcům k lepším výkonům, ale i autům. Nepřevážejte na střeše nic, co není bezpodmínečně nutné. Stejně tak se snažte vyvarovat jízdy s otevřenými bočními okénky. Opravdovým nešvarem je jízda s přebytečnými kilogramy v autě. Golfové hole berte opravdu jen cestou na turnaj.

Klimatizace jen v případě nutnosti

V letních pařácích je klimatizace v autě požehnáním, musíte však počítat s tím, že cestu prodraží. Německý autoklub vypočítal, že při osmihodinové cestě benzínovým autem střední třídy se pohybují náklady na chlazení okolo 200 Kč. Klimatizaci nastavujte rozumně, rozdíl teploty v autě a venku by se měl pohybovat kolem 5°C, jinak vám kromě vyšších nákladů na palivo hrozí i extra náklady na sirup proti kašli.

Vypnutý motor při čekání

Až příště zastavíte, vypněte i motor. Při průměrné ceně paliva 30 Kč za litr vás pětiminutové čekání s běžícím motorem vyjde na více než 5 Kč. Při koupi nového auta popřemýšlejte nad systémem start-stop.

Pár metrů raději pěšky

Krátké vzdálenosti vašemu autu nedělají dobře. Během prvních tří až pěti kilometrů, má totiž každý automobil nejvyšší spotřebu. Když dáte přednost chůzi nebo jízdě na kole, pomůžete tím nejen vašemu autu, životnímu prostředí, ale hlavně svému zdraví.

Jeďte na zelené vlně

Dobrého řidiče z vás nedělá vysoká rychlost ani řezání zatáček, ale plynulá jízda. Nebrzděte, když nemusíte a myslete na setrvačnost. Hlavně ve městě je podstatné vnímat okolní provoz, předvídat světla na semaforech a využívat zelenou vlnu.  Při rozjíždění v kolonách mějte dostatečný odstup od vozidla před vámi, pak se teprve pomalu rozjíždějte.

Není dobré vytáčet lidi ani otáčky

Čím více motor vytáčíte, tím vyšší je spotřeba paliva. Optimální hodnota z hlediska spotřeby je 2 000–2 500 otáček za minutu u benzinových motorů a 1500−2000 u naftových.

Chystáte se na dovolenou autem? Podívejte se na naši prázdninovou nabídku.

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.