Moderní akrobatické sporty? Zvládnete je s přehledem i vy!

14.02.2020

Rádi byste svůj volný čas věnovali pohybu, ale fitness centra a posilovny pro vás nejsou to pravé ořechové?

V současnosti jsou fitness centra, různé „gymy“ a posilovny na svém vrcholu. Možná za to mohou předsevzetí do nového roku, ale také zkrátka trend „chodím do posilovny“. Ne všichni jsou ale ochotní vystavovat své zpocené tělo a sílu (třeba i tu začátečnickou) na odiv dalším sportovcům ve sdílené tělocvičně. Také mezi tento typ lidí patříte, ale přesto byste rádi získali větší sílu a celkově zlepšili svou fyzickou kondici? Pak vyzkoušejte některý z mnoha moderních akrobatických sportů. Z vlastních zkušeností můžeme zaručit, že si skutečně dáte do těla, zvýšíte svou sílu, zlepšíte kondičku a flexibilitu, ale také ze sebe budete mít skutečně dobrý pocit. Navíc máte zajištěno, že vás kvůli nutnosti individuálního přístupu bude na jakémkoliv kurzu vždy pomálu a ostatní návštěvníci na tom budou podobně jako vy. A závěrečný bonusový bod? Budete originální!

Text: Karolína Rychtecká Foto: Archiv

Pole dance

O netradičním sportu pole dance – v překladu „tanec na tyči“ – jste již určitě slyšeli. Tato disciplína spojuje prvky baletu, moderní gymnastiky, akrobacie a moderního i volného tance. Samotné cviky jsou pak prováděny na vertikální tyči, kterou si technicky můžete uzpůsobit i tak, že se s vámi bude její vrchní plášť otáčet. Pole dance je v Česku dostupný už několik let, ale přesto jej mnozí stále považují za ryze ženský sport, jiní v něm dokonce místo sportu vidí spíše neslušnou aktivitu s erotickým podtextem. Ve skutečnosti se ale jedná o silově náročný sport, kterému se v současnosti věnují jak ženy, tak i muži a děti. Dokonce má i svá mistrovství a soutěže nejen v Česku, ale i v Evropě nebo ve světě. Nemusíte se obávat, že byste tento silově náročný sport nezvládli. Veškeré dostupné kurzy jsou koncipovány pro postupné získávání síly a zvyšování náročnosti jednotlivých cviků.

Aerial Hoop

Pokud skutečně hledáte specifický sport a máte rádi výzvy, vyzkoušejte aerial hoop. Jedná se o vzdušnou akrobacii na kruzích. Mnozí, kteří se akrobatickým sportům věnují, vám potvrdí, že je sice také silově náročný, ale o něco jednodušší než pole dance. Cviky jsou prováděny na obruči zavěšené ve vzduchu, a pokud jste fanouškem různě rychle točících se atrakcí na pouti, bude tento sport přesně pro vás. Kruh totiž visí na pevném laně a sebemenší pohyb jej dokáže pěkně rozviklat a roztočit. Výhodou je, že není potřeba, aby vás na náčiní držela vaše vlastní kůže (jako je tomu u pole dance), takže můžete být pohodlněji (a více) oblečení. Troufnete si na tento sport?

Fly jóga

Jste milovníci jógy, ale rádi byste vyzkoušeli jinou a atraktivnější verzi? Můžeme vás uklidnit, že tento typ jógy není tak silově náročný jako akrobacie na kruzích nebo na tyči. Létací jóga je cvičení jógových pozic ve speciální síti z podobného materiálu, jako je padák. Úžasné je, že při józe bez tíže zapojíte úplně jiné svaly, než jste zvyklí, a díky gravitaci skvěle protáhnete páteř. Navíc se při létací józe střídají pozice, kdy jste v jednu chvíli hlavou dolů a vzápětí zase nahoře. Tím dokonale prokrvíte mozek. Bonusem, zejména pro ženy, je aktivace lymfatického systému, spolu s pozicí hlavou dolů pak dochází k vyhlazování vrásek a tím i mladistvějšímu vzhledu. Jógou ve stavu bez tíže také výborně zaženete stres, a ještě zvládnete parádně zrelaxovat.

Aerial silks

V překladu se tomuto sportu říká jednoduše „šály“. Pochází z cirkusových manéží a dalo by se velmi zjednodušeně říct, že je to poněkud náročnější verze létací jógy. Akorát necvičíte v síti, ale ve vzduchu na dvou ze stropu visících šálách. Jedná se o sport nebo také umění s tanečními prvky, jehož podstatou je kombinace flexibility a síly – zejména zad, rukou a nohou. Účelem je posílit horní polovinu těla. Aerial silks je skutečně velkou výzvou mezi vzdušnými akrobatickými sporty. Vyzkoušíte jej?

Acro jóga

Jóga pro sílu, pružnost a radost z pohybu. Navíc je nutné, abyste na ni byli dva. Ideální je pro partnerské páry, ale i pro přátele a ty z vás, kteří si netroufnete někam jít sami. Acro jóga totiž spojuje jógu, párovou akrobacii a thajskou masáž. Nejen že své tělo pořádně posílíte a protáhnete, ale také se naučíte lépe vnímat svého parťáka. Efekt acro jógy je tedy i psychologický, což z ní činí dokonalý sport k budování důvěry. Vytáhněte tedy svého partnera, partnerku či někoho z přátel na jednu z lekcí acro jógy. Uvidíte, že si ji zamilujete!
 

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.