Peníze a dovolená

12.06.2017

Štítky
léto, rady, služby
Období letních dovolených je konečně tady. Tisíce z nás letos opět vyrazí do zahraničí a budou potřebovat vyměnit české koruny za cizí měnu.

Kolik si vyměnit a na co si dávat pozor? Máme pro vás několik tipů.

Finanční plán

Odhadnout, kolik asi utratíte, vám pomohou odpovědi na jednoduché otázky. Máte zaplacené stravování v hotelu, nebo se chystáte objevovat kouzlo místních restaurací? Budete si kupovat i něco navíc? Nebo jen „nezbytné“ suvenýry pro prarodiče?  Určitě se nezapomeňte zeptat známých, kteří už destinaci navštívili, co si určitě přivézt a naopak.

Směna peněz

Také je třeba dobře zvážit, kde peníze vyměnit. Na směnu peněz má obvykle lepší kurz banka, skoro u každé ale platíte poplatek, který závisí na výši měněné částky. U směnáren, kde nechtějí poplatek, si pohlídejte výhodnost kurzu. Směna na letišti se obvykle prodraží.

Kurzovní lístek

Z pojmů jako valuta, deviza, prodej a nákup je vám nevolno? Neztrácejte hlavu, není to tak složité. Valuty jsou peníze v hotovosti, zatímco devizy se používají v bezhotovostním styku. Pojem prodej představuje informaci, že banka nebo směnárna prodává, vy nakupujete. Naopak nákup je kurz, za který banka nebo směnárna nakupuje, a vy prodáváte.

Platba kreditní kartou

Pokud si s sebou vezmete platební kartu, nemusíte řešit, kolik peněz mít, abyste v půli dovolené nezůstali na suchu. Banky si ve většině případů při placení kartou v cizině neúčtují poplatky, ale používají svůj směnný kurz, který není tak výhodný. Výběr z bankomatu v zahraničí je zpravidla zpoplatněn nemalou částkou.

Pozor na službu Dynamic Currency Converssion (DCC)! Bankomaty některých bank nabízejí výběr v režimu, kdy je částka v okamžiku výběru pevně stanovena v korunách. Takový kurz bývá velmi nevýhodný a výběr peněz se může velmi prodražit.

Ať už povezete velkou hotovost, nebo budete platit kartou, nezapomeňte si dávat na věci pozor. Ztráta peněženky totiž dokáže pokazit den, a to hlavně v zahraničí!

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Otestujte si svoji kondici

Odpovězte na pár jednoduchých otázek a hned zjistíte, jak jste na tom s kondicí.

Spustit test kondice

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.