Podzim je tady! Trochu nadšení, prosím

05.10.2018

Kde v Česku vyfotíte nejbarevnější podzimní lesy, uvidíte nejhezčí podzimní mlhy a budou vám nejlíp lítat draci?
Text: Gabriela Bachárová        Foto: Archiv

Podzim má své skalní fanoušky, kteří nedají dopustit na jeho svěží vzduch a hravé barvy. Má ale i zatvrzelé nepřátele, kteří v kuse nadávají na ranní mrazy a nutnost přibalit si do tašky deštník. Navíc ty nepříjemné podzimní deprese a nevzhledné čepice a vůbec. Je to ale jako se vším. Záleží, na co se zaměříte. Takže radost, nebo nevrlost?

Vyfoťte si podzim

Žluté, červené, hnědé, oranžové. Podzimní lesy hýří barvami, to není žádné překvapení. Děcka barevné listy nadšeně vyhazují do vzduchu, idylu dotvářejí psi, kteří na ně vyskakují. Otázka je proto jasná: Kde najdete nejbarevnější lesy, které si můžete vyfotit a pak pověsit na Facebook, protože sezóna plavek a hřibů už skončila?

Efektně budou na facebookové zdi vypadat fotky cvaknuté v lesích s větším výskytem modřínů, který se na podzim barví do působivé oranžové a žluté. Modřínové lesy potkáte například v pískovcových Tiských stěnách na Děčínsku nebo v národním parku České Švýcarsko. Hned vedle je České středohoří, bývalé sopky, které jsou na podzim taky moc fotogenické. A do třetice, ohromné barvy mají na podzim i listy vinné révy, můžete se proto s fotoaparátem vydat na jižní Moravu.

Za mlhami do hor i nížin

K podzimu patří i trochu toho dumání a melancholie. K těmto neškodným stavům mysli se velmi dobře hodí mlhavé počasí. Za mlhami buď vylezte na hory, nebo se naopak vydejte k vodním tokům. Perfektní inverzní oblačnost nabízí například hřeben Hrubého Jeseníku, speciálně okolí Pradědu nebo vrchol Vysoké hole. Super je i Ještěd v Libereckém kraji s elegantním televizním vysílačem. Ve středních Čechách se zase nabízí vrchol mytického Velkého Blaníku s kruhovým výhledem. A teď zpátky dolů. Zádumčivou atmosféru mají rána strávená u jihočeských rybníků, zpestřená navíc podzimním výlovem ryb. Zasvěcenci doporučují také chvíle na břehu Labe, zvlášť pěkné je to třeba v úseku mezi Roudnicí nad Labem a Litoměřicemi.

Zábava na draka

Drakiáda je příjemnou podzimní kratochvílí pro rodiny s dětmi. Odborníci sice radí pouštět draky z důvodu lepších podmínek zejména na jaře a podzim považují za velmi nejistou sezónu, ale jak sami uznáte, vydat se s vlastnoručně vyrobeným drakem na louku v květnu, to by jaksi nešlo.

V metropoli se milovníci dračí zábavy setkávají hlavně na Letné, Parukářce, Ladronce nebo v Letňanech. Tajným tipem je kopec nad Smíchovem Dívčí hrady, kde si navíc užijete super výhled na město. No a ve „zbytku“republiky si můžete draky pouštět na každé louce a planině, kde to alespoň trochu fouká. A když si k tomu ve žhavém popelu opečete brambory, podzim se stane vaším nejoblíbenějším ročním obdobím.

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Otestujte si svoji kondici

Odpovězte na pár jednoduchých otázek a hned zjistíte, jak jste na tom s kondicí.

Spustit test kondice

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.