S rakovinou vám pomohou lékaři, ale boj s vaší psychikou je na vás

15.05.2015

Příběh paní Mileny:

Paní Milena žila docela normální život. Měla práci, koníčky, rodinu a pravidelně chodila k ženskému lékaři na vyšetření. V březnu 2010 ji však ve snu napadlo: „Co když se mi měsíc po mamografu něco v prsu vytvoří? Další mamograf je až za 2 roky, ať mi nikdo neříká, že to pak bude včas chycené?“ Dodnes neví, jak je to možné, že ji něco takového napadlo. Ale právě tato myšlenka, spolu s jejím zodpovědným přístupem jí doslova zachránily život.

Paní Milena neváhala a ihned se objednala na další vyšetření na mamografu. Od lékařky se pak v ordinaci dozvěděla zprávu, kterou nechce slyšet nikdo z nás: „Máte v prsu zhoubný nádor.“ Díky včasnému odhalení nádoru ale byla v té době Milenina šance na uzdravení poměrně vysoká. Ne všechny ženy se však v oblasti prevence chovají takto zodpovědně. Rakovina prsu je totiž nejčastějším nádorovým onemocněním u žen a během svého života musí s touto nemocí bojovat každá osmá žena. Každá čtvrtá pak této diagnóze bohužel podlehne. K velké části těchto úmrtí by přitom vůbec nemuselo dojít. Rakovina prsu patří k typu nádorů, jejichž objevení v brzkém stádiu znamená více než 90% šanci na úplné vyléčení.

„Věřila jsem, že budu žít.“

„Diagnózu jsem kupodivu přijala v naprostém klidu a s úsměvem. Proč šílet a plakat? Nijak si tím nepomůžu,“ vypráví paní Milena s odstupem času.  Milena se rozhodla nelitovat se, ale naopak se nemoci postavit čelem. „Hned, jak jsem přišla domů, sedla jsem k internetu a zadala do vyhledávače „rakovina prsu“. Tím začal můj boj o život,“ dodává. A pak už šlo vše ráz na ráz. Chemoterapie, operace, ozařování. „Vším jsem prošla celkem v pohodě, dá-li se to tak říct. Věřila jsem totiž, že vše dobře dopadne a že budu žít! A možná to bylo i tím, že jsem o své nemoci mluvila s kýmkoliv a kdekoliv, vyprávěla jsem svůj příběh i poznatky z léčby všem, kdo byl ochoten poslouchat,“ vypráví Milena.  

Léčba byla nakonec úspěšná a Milena se mohla vrátit zpět do normálního života i do práce.
„Nepotřebujete mít známosti, abyste si zachránili život. Chce to jen odvahu zvednout se a jednat! A nepodléhat panice, ta nepomůže,“ říká dnes s odstupem času paní Milena. „Není to boj s nemocí, s tou Vám pomůžou lékaři. Je to boj s psychikou! A té, když nepodlehnete, máte napůl vyhráno,“ dodává.

Psychika hraje klíčovou roli

Příběh paní Mileny dokazuje, že psychický stav pacientky a její odhodlání je jedním z klíčových faktorů, které přispívají k úspěšnému vyléčení. Jak dodává paní Milena: „Jedna moje kamarádka mě šokovala slovy: Mně, kdyby to potkalo, za prvé bych se zhroutila a za druhé nemám známosti. Docela mě to rozčílilo, protože pravdou oje, že nepotřebujete mít známosti, abyste si zachránili život. Chce to jen odvahu zvednout se a jednat! A nepodléhat panice, ta nepomůže. Není to boj s nemocí, s tou Vám pomůžou lékaři. Je to boj s psychikou! A té, když nepodlehnete, máte napůl vyhráno. Věřte mi! A já svůj příběh uzavírám s tím, že někdo z hůry mě má rád!“

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.