Společný, nebo oddělený účet aneb jak předejít krizi v manželství

14.11.2018

Dvojice, které spolu žijí několik let, často řeší, jestli mít finance na jednom bankovním účtu, nebo si nechat dvě konta.

Obě řešení mají svá pro a proti. Záleží na dohodě. Co všechno zvážit a na co si dát pozor?

Text: Martin Kalivoda        Foto: Archiv

Péče o finance v domácnosti může vypadat různě. Někde o rodinnou pokladnu pečuje žena, jinde muž. Existují ale i páry, které nedají dopustit na vlastní bankovní účty a dělí se jenom o společné náklady. Nechtějí se vzdát své finanční svobody.

Některé páry zase mají v bance společné konto a společně řeší všechny výdaje a investice. Záleží na preferencích dvou osob a také na tom, kdo dokáže s financemi nakládat uvážlivěji a udrží si přehled o všech výdajích, investicích a finančních rezervách.

Světe div se, ale všeobecné doporučení na správu rodinného rozpočtu není. Důležité je bavit se o penězích otevřeně, znát výši partnerova příjmu a vědět, jaké jsou stabilní i jednorázové výdaje vaší společné domácnosti.

S tím souvisí i téma samotné finanční gramotnosti. Dost se hodí, aby partneři dokázali s penězi nakládat uvážlivě, uměli si sestavit společný rozpočet a nepouštěli se bezhlavě do zbytečných půjček.

Je třeba počítat také s riziky a dělat si pro nenadálé situace rezervy nebo se pojistit. Stejně tak není od věci myslet na budoucnost a s ohledem na plány své peníze investovat. I v těchto případech je dobré, když jsou partneři finančně vzdělaní a dokážou všechny kroky nejen dobře promyslet, ale taky uskutečnit.  

Domluvte si pravidla

Tak třeba Lucie s Martinem si založili společný účet hned po svatbě. Je to podle nich nejen praktické, ale je to i známka důvěry. Lucii na něj chodí rodičovská, Martinovi měsíční plat i příjmy z pronájmu druhého bytu. „Účet jsem si vzala na starost já. Možná jsem ve výdajích šetrnější a dokážu ušetřit peníze třeba na rodinnou dovolenou,“ říká Lucie s tím, že se s manželem předem dohodli, jakou částku bude moci každý z nich utratit za své záliby a radosti. „Je důležité se dohodnout, jak se společnými penězi hospodařit. Nenadálé výdaje řešíme vždycky spolu.“

Společný účet ale má i úskalí – jeho majitelem může být jenom jeden z partnerů, druhý může s účtem leda tak disponovat. Při jednání s bankou vystupuje vždy majitel, disponent může z konta vybírat, platit kartou, využívat elektronické bankovnictví a má přístup ke službám na pobočce. Výhoda naopak je, že máte přehled o všech finančních transakcích a zároveň ušetříte za bankovní poplatky.

Větší finanční svoboda

Oddělené účty znamenají větší finanční nezávislost. S vlastními penězi si každý z dvojice hospodaří podle libosti. Skládají se výhradně na nájemné, nákup potravin a splátky případných půjček. V takovém režimu si můžete snáz „ulítnout“ a utratit víc, než je zdrávo, aniž by o tom váš protějšek věděl. Také se ale hůř orientujete v tom, jaké jsou celkové výdaje a příjmy vaší společné domácnosti. Víc taky utratíte za platby za vedení bankovních účtů a dalších poplatků, které si banka za své služby účtuje. „Společný účet nemáme a ani o tom neuvažujeme. O penězích se ale bavíme otevřeně a větší společné výdaje plánujeme. S jedním účtem bych asi fungovat neuměla,“ popisuje svou zkušenost pětatřicetiletá Jarmila.
Právě vzájemná komunikace o tak důležitém tématu, jako jsou peníze, vztahu prospívá. A jak jste na tom vy?

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.