Nemáte zapnutý Javascript, webová stránka nebude fungovat správně.
Některé části webu a aplikace nebudou dostupné.
Vyvážený účastnický fond investuje převážně do českých státních i firemních dluhopisů, termínovaných vkladů a akcií vyspělých zemí, středoevropského regionu nebo rozvíjejících se trhů. Míra volatility je kvůli akciové složce a delší dluhopisové duraci vyšší než u konzervativního fondu.
Čtrnáctidenní repo sazba zůstala i během prvního čtvrtletí stabilní na 7,0 %. České státní dluhopisy měly jeden z nejlepších začátků roku v historii. Jejich výnosy klesly a ceny vzrostly. Výnos do splatnosti českých desetiletých státních dluhopisů klesl z 5,10 % v prosinci na 4,68 % v březnu a výnos dvouletých státních dluhopisů klesl z 5,58 % na 5,53 %.
Na konci března byl trh přesvědčen, že krátkodobé úrokové sazby dosáhly svého maxima a jejich první pokles přijde v září či v říjnu. Na konci letošního roku by se krátkodobé úrokové sazby měly pohybovat mírně nad 6 %, na konci roku 2024 o procento níže. Trh nadále neočekává, že by krátkodobé sazby měly klesnout k bývalé „normální sazbě“ ČNB ve výši 3 %, což nám připadá jako poměrně pesimistický názor.
V portfoliu jsme během čtvrtletí udržovaly průměrnou duraci portfolia poblíž durace benchmarku. Ta tak během čtvrtletí mírně vzrostla z 2,47 na 2,56 roku, zatímco průměrný výnos do splatnosti klesl z 4,61 % na 3,99 %.
Akciová složka v prvním čtvrtletí celkově rostla, její volatilita ale byla poměrně značná. Světové akciové trhy se od začátku roku vyvíjely pozitivním směrem díky indikacím, že inflace polevuje a centrální banky by mohly v dohledné době začít se snižováním sazeb. Tento vývoj byl na krátkou dobu v březnu přerušen poměrně silným výprodejem akcií především finančního sektoru, ke kterému došlo v důsledku problémů s některými americkými bankami a nuceným převzetím švýcarské banky Credit Suisse. Trh se ale následně rychle zotavil a finanční sektor si znovu získal důvěru investorů.