Na kole do práce? Proč ne!

12.06.2019

Venku už je konečně hezky a slunečno, cesta do práce hromadnou dopravou už tak příjemná být nemusí.

Vyhněte se ranní zácpě a davům lidí a vyrazte do práce na kole. Proč byste měli místo sezení v MHD raději šlápnout do pedálů?

Text: Tereza Bušová Foto: Archiv

Poznáte své okolí

Cestu do práce a z práce máte dávno zmáknutou a věříte, že už vás nemůže nic překvapit? Omyl! Na kole poznáte, že rozhodně neprojedete cestou, kudy jezdí tramvaj, nebo že se po cyklostezce dostanete do práce o pět minut rychleji než autem. Jízda mimo obvyklou trasu trénuje mozek a můžete při ní objevit pěkná zákoutí svého města, na která byste jinak vůbec nepřišli.

Zlepšíte si zdraví a fyzičku

Blíží se plavková sezóna a letní výletování, a aniž bychom chtěli něco naznačovat, fyzička je ke zdolávání kopců potřeba. S každodenní jízdou na kole už se nemůžete vymlouvat na nedostatek času k návštěvám fitka, ale naopak si postupně můžete zlepšovat svou kondičku. Vše, co děláte pravidelně, se počítá, a půlhodinka sportu denně navíc prospívá zdraví. Proč k tomu tedy nevyužít i cestu do práce?

Srovnáte si myšlenky

Takový ranní výšlap člověka nakopne daleko líp než silné kafe. Oproti jízdě v MHD si na kole nemůžete cestou vyřizovat pracovní e-maily a SMSky, ale musíte se soustředit především na cestu. Tím si hezky vyčistíte hlavu a urovnáte rozlítané myšlenky. Mozek prý nejlépe přemýšlí, když vykonáváme nějakou monotónní činnost – takže jestli k vám ty nejlepší nápady přicházejí ve sprše nebo při čištění zubů, vaši kreativitu může nakopnout i jízda na kole!

Ušetříte čas a peníze

Když jedete autem do práce, samozřejmě vás to stojí benzín nebo naftu. Jízda vlakem či autobusem taky něco stojí, stejně tak lístky na tramvaj nebo metro. Oproti tomu je jízda na kole téměř zadarmo, a i když občas musíte zainvestovat do jeho údržby, pořád vás tenhle způsob dopravy vyjde mnohem levněji. Někdy je dokonce cesta na kole o něco rychlejší, protože můžete celou zácpu jednoduše předjet nebo to vzít do práce úplně jinou a rychlejší trasou.

Neřešíte problémy s parkováním

Hlavně ve velkých metropolích musíme často řešit problém, kde zaparkovat. Tahle starost vám s kolem odpadá. Jistě, pořád je lepší najít si nějaký stojánek poblíž nebo si kolo vzít přímo do kanceláře, ale když je nejhůř, můžete ho připnout i k nejbližší značce, stromu nebo zábradlí. Jen pozor na zloděje!

Budete ekologičtí a ohleduplní k okolí

Nedýchalo by se nám všem o něco lépe, kdyby ve městech jezdilo méně aut? Se změnou je důležité začít hlavně u sebe. Tím, že zvolíte pedály od kola místo pedálů v autě, děláte nejen něco pro sebe, ale i pro naši planetu. Ukažte sobě i ostatním, že vám na životním prostředí záleží. Odměnou vám kromě lepší fyzičky a svěžího vzduchu bude i lepší pocit. A to se vyplatí!

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.