Přeskočit na: Obsah

25.11.2022

Češi a život do stovky

Téma stáří a důchodu se týká nás všech. Do penze půjdeme pravděpodobně o něco později než naši prarodiče, a navíc si v ní díky prodlužující se délce života pobudeme přibližně o deset let déle. Jak se na tento fakt Češi tváří? Z výsledků průzkumu NN životní pojišťovny a penzijní společností vyplývá, že Čechy toto téma rozděluje. Největší rozkol tkví samozřejmě ve financích. Život do stovky je totiž pro mnohé drahý luxus, zatímco jiní na to ještě ani nepomysleli.

Přibližně 1 z 10 mladých Čechů, kteří dnes začínají pracovat, má potenciál dožít se 100 let. Ale pouze 42 % dotázaných Čechů cítí, že na to budou mít. Jak moc je tento fakt pro společnost alarmující? Jmenovatelem všech nepříliš veselých názorů na to, že můžeme žít i o 10 let déle než naše babičky, je strach, že svou dlouhou budoucnost nezvládneme finančně. Češi si ale začínají uvědomovat, že pomoc ve stáří potřebovat budou, a spoří si víc než kdy předtím. Přesto podle všeho stále nechtějí myslet moc dopředu a často spoléhají na to, že se o ně postará stát. Ale je to dobrý nápad?

„Populace stárne a zátěž na náš sociální systém se zvyšuje,“ upozorňuje Michal Korejs, ředitel produktového vývoje NN Životní pojišťovny, která letos oslavila 30 let v Česku. „Do roku 2050 bude v Česku dvojnásobek seniorů než nyní, a to se někde podepíše. Dobrou zprávou je, že nikdy není pozdě začít něco dělat pro své spokojenější a bohatší stáří. Čím dříve se do toho pustíme, tím to pro nás bude snazší i levnější. Správný finanční poradce ale dokáže vymyslet fungující plán pro každého v jakémkoli věku. A nemusí přitom jít o velké změny ani částky,“ dodává.

Téma dlouhověkosti jde samozřejmě ruku v ruce s tématem zdraví. Je k podivu, že jen pro malou část lidí představuje zdravější životní styl něco, na co je důležité myslet pro kvalitnější život v pokročilém věku. Každý čtvrtý Čech by se navíc nevzdal svého zlozvyku nebo závislosti, ani nezačal s novou prospěšnou aktivitou, kdyby mu doktor řekl, že si tak prodlouží život o 5 let. „Vše je o přístupu. Lidé si často neuvědomují, že riziko stáří tkví zejména ve vrtkavém zdraví, které s postupujícím věkem přirozeně slábne, což s sebou nese další náklady,“ upozorňuje Korejs.

Finanční odhady Čechů jsou ale bohužel mnohdy zkreslené. „Z hlediska peněz nás a naši rodinu nejvíce ohrožují invalidita a závažné nemoci, ale vedle toho bych poukázal zejména na nesoběstačnost. Každý čtvrtý se stane do 80 let závislým na druhých a Češi bohužel často neví, co taková finanční realita dlouhodobé péče obnáší. Jen částečná asistence v domácím prostředí vyjde až na 20 tisíc měsíčně. Za celodenní péči ve specializovaném zařízení pak snadno zaplatíme až dvojnásobek,“ nastiňuje syrovou skutečnost produktový ředitel NN. 

  

Kdo nám tedy pomůže, když to nezvládneme sami, pokud nechceme zatěžovat rodinu a blízké? „Lék na obavy existuje, a ne jeden. Máme nástroje, díky kterým můžeme vyjít stáří naproti bez obav o finanční stránku věci. Život je sice komplexní záležitost a nikdy nevíme, co nás potká, ale jsou věci, o které se postarat lze. A díky tomu se pak můžeme těšit na krásný dlouhý život o něco více,“ povzbuzuje českou společnost Michal Korejs.

A jak jsou na tom tedy Češi s těšením se na dlouhá léta v důchodu? 47 % z nich se těší, což oproti zbytku světa není vůbec špatné. Nejvíce se do penze těší Španělé (68 %) a na opačné straně žebříčku se doslova krčí Japonci (19 %). Odpočinek, kvalitní čas s blízkými a rodinou, dostatek prostoru na koníčky a užívání si možností, které nám moderní svět nabízí – to jsou pro náš národ hlavní lákadla penze.