Finanční gramotnost je důležitá i pro firmy

10.12.2018

Finanční gramotnost poloviny dospělé populace České republiky není na dobré úrovni.

Podle měření úrovně finanční gramotnosti dospělé populace České republiky, které provedlo Ministerstvo financí, vykazuje 52 % dotázaných velmi malou, nebo spíše malou finanční znalost.

Text: František Klufa, yourchance o.p.s.  Foto: Archiv

Česká republika se v měření pětatřiceti nejvyspělejších zemí OECD umístila na devatenácté až dvacáté příčce spolu s Jordánskem. Vede Francie, na posledním místě je Polsko. Postupně finanční vzdělávání proniká do školních osnov a téma peněz už třeba školákům není vyloženě cizí. Jako zdroj informací berou hlavně rodiče, podle třetiny dětí by ale o penězích a hospodaření měl mluvit taky učitel a škola. Jenže, kde se učí dospělí?

Úroveň finanční gramotnosti u dospělých, tedy i zaměstnanců

Průzkum ukázal, že úroveň znalostí je nízká u populace se základním, ale i středoškolským vzděláním bez maturity. Je třeba připomenout, že dostatečná úroveň finančních znalostí vede k osobní prosperitě a spokojenosti. Výsledkem nízké úrovně finančních znalostí mohou naopak být nedostatečné úspory, špatná finanční rozhodnutí, nedostatek prostředků na běžný provoz, ale i exekuce nebo osobní bankrot.

Neznalost zákona neomlouvá a u peněz je to stejné. Lékem je vzdělávání, v tomto případě to finanční. Je nezbytné si tvořit správné finanční návyky, rezervy, ale taky pomoci získat znalost i těm, kteří ji nemají. Především jde o výrobní společnosti s jejich zaměstnanci, kde je požadovaný stupeň vzdělání nízký.

Finanční gramotnost jako zaměstnanecký benefit

Žijeme v době velmi nízké úrovně nezaměstnanosti. Zaměstnavatelé mají nouzi najít zaměstnance, fluktuace personálu je vysoká (dosahuje i 25 % ročně), průměrná mzda roste, zaměstnanecké programy a benefity se rozšiřují o víc položek tak, aby byl personální stav pokud možno maximálně stabilizovaný.

Ruku v ruce roste ale počet exekucí, které představují významný problém pro stále více českých domácností i podnikatelů. U výrobních firem není neobvyklé, že se třetina personálu potýká s exekucí. To vše vede k tomu, že se i firmy začínají zabývat tematikou finanční gramotnosti svých zaměstnanců, a to jak stávajících, tak i nováčků.

Finančně gramotný zaměstnanec představuje pro zaměstnavatele vyšší stabilizaci personálu, stejně tak jako snížení administrativních nákladů například pro personální, ale i účetní útvary. Důsledky nízké finanční gramotnosti pocítí obvykle nejdřív rodina, ale odtud se negativa rychle přenášejí do zaměstnání. Benefit v podobě zaměstnaneckých programů na zvýšení finanční gramotnosti je tedy oboustranně prospěšným „sňatkem z rozumu“ a velmi prospěšnou investicí zaměstnavatele do zaměstnance.

Firemní kurzy finanční gramotnosti

Firmy připravují pro své zaměstnance třeba nadstandardní kurzy, školení nebo workshopy. Někdy jsou přímo součástí nástupního procesu s cílem zvýšit úroveň jejich znalostí. Obvykle se do nich zahrnují témata, jak správně hospodařit s penězi, seznámení s pojmy finanční zdraví a finanční svoboda, čeho se vyvarovat, kde hledat pomoc, záludnosti smluv, zadlužení a dluhová past, exekuce a osobní bankrot, poradny a instituce pro řešení sporů.

Zaměstnanec, který projde takovýmto kurzem, si odnáší nejen nové znalosti, ale i konkrétní informace, kdo mu může s jeho případnou nepříznivou životní situací pomoct. Lidé s exekucí, předlužením nebo nedostatkem prostředků se totiž často potýkají se studem, stresem a neschopností tuto situaci samostatně řešit. V souvislosti s prováděním exekucí vzniká zaměstnavateli řada povinností, administrativy a dodatečných nákladů.

Pomůže-li zaměstnavatel zaměstnanci získat cestu k řešení, může v zaměstnanci získat stabilní článek své personální základny a může rovněž předejít finančním dopadům z jeho případného odchodu z firmy. Kdo na toto přijde dříve, bude mít náskok a benefity brzo pocítí sám. Doba hospodářského růstu a blahobytu nebude nekonečná.

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.