Přeskočit na: Obsah

Předvýchova vodicích psů je dřina a zároveň radost!

Už v roce 2020 jsme se rozhodli pomoci Nadačnímu fondu Mathilda, který podporuje osoby se zrakovým postižením a zabývá se mimo jiné výcvikem vodicích psů. A tak se naše NN rodina rozrostla o další, v pořadí druhé štěně a budoucího hrdinu – chlupáče Iggyho!

Aby se z roztomilého a neohrabaného štěňátka stal životní parťák nevidomého člověka, je to běh na dlouhou trať. Na nástup do služby je totiž pes připravený až po téměř dvou letech, po tzv. předvýchově a odborném výcviku. Zároveň je výchova takového parťáka finančně náročnou záležitostí, která šplhá až ke stovkám tisíc. I proto jsme se rozhodli Nadačnímu fondu Mathilda pomáhat i v roce 2021, kdy se jedna z našich kolegyň ujala předvýchovy štěněte labradora Iggyho.

Text: Karolína Rychtecká Foto: Archiv NN Životní pojišťovny

Rošťák Iggy

Na naší adoptovanou černou labradorku Happy, která vykoukla na svět začátkem prosince roku 2020, si určitě vzpomínáte. Byla prvním štěnětem, které jsme si vzali pod křídla na předvýchovu. Starali se o ní její skvělí pěstouni, kteří Happy dokonale připravili na všechny nástrahy v lidském světě. Nyní už se Happy posunula do dalšího stupně na své cestě stát se parťákem nevidomého člověka – splnila zdravotní testy a začal jí profesionální výcvik vodicího psa.

Pro nás tím ale spolupráce s NF Mathilda teprve začala. V minulém roce do naší NN rodiny zavítalo další štěně. Tentokrát „blonďák“, kluk a jmenuje se Iggy. Oproti Happy, kterou jsme podporovali příspěvky na krmení a veterinární péči, se Iggy stal doslova členem NN. Na předvýchovu si jej totiž vzala jedna z našich kolegyň, která je s Iggym naprosto sehraná dvojka. Se svou dočasnou paničkou se Iggy učí všemu novému, objevuje svět, chodí na procházky do centra Prahy a také k nám do kanceláře, kde se mu více než líbí. Iggy je učenlivý, rychle chápe a už z něj vyrostl psí chlap jak hora.

Předvýchova, aneb tolik důležitá socializace

Každé štěňátko se ve svém životě neobejde bez toho, aniž by poznalo celý a tolik velký lidský svět. U budoucích parťáků pro nevidomé je taková socializace ještě mnohem více podstatná. Nevidomý se totiž na svého chlupáče musí plně spoléhat, oba si musí vzájemně velmi důvěřovat a statečného čtyřnožce nesmí jen tak něco překvapit!

Celá základní socializace musí být proto důsledná a je daleko pestřejší než procházky centrem a návštěvy kanceláře. Trvá celkem 10 měsíců a Iggy toho musí zvládnout více než dost. Učí se žít mezi lidmi, zvládat základní povely, cestovat hromadnou dopravou a mnoho dalšího…

Poté, co Iggy oslaví první narozeniny, čekají jej zdravotní testy. Bez nich by totiž nemohl ani nastoupit do výcviku. Pokud ho absolvuje úspěšně, přesune se ke své profesionální trenérce. Ani tady ho nečeká žádné leháro, ale naopak spousta práce. Během dalších osmi měsíců se totiž musí doučit všechny znalosti potřebné pro složení dovednostní zkoušky. Až pak je celý výcvik u konce a Iggy bude moct zamířit k nevidomému, kterému jistojistě usnadní život.

O Nadačním fondu Mathilda

Nadační fond nese jméno své patronky, hraběnky Mathildy Nostitzové, jež dlouhá léta pomáhala lidem se zrakovým postižením. Výchova a výcvik vodicích psů je jednou z významných aktivit Mathildy, ne však jedinou. Fond se snaží vyhledávat a podporovat projekty, které osobám s těžkým zrakovým postižením usnadňují život. Zaměřuje se rovněž na vzdělávání nevidomých a slabozrakých a podporuje tak jejich uplatnění na pracovním trhu.

Možná už jste také někdy slyšeli o Koncertu pro Mathildu. Koná se každoročně ve Stavovském divadle v Praze a vystupují zde známí umělci spolu s nevidomými hudebníky. Z výtěžku pak podporuje mladé nadané studenty hudby, kteří si nemohou dovolit nákup kvalitnějšího hudebního nástroje.

Nadační fond Mathilda a výcvik vodicích psů

Nejnáročnější a zároveň i nejnákladnější projekt Nadačního fondu Mathilda je pořízení, výchova a výcvik vodicích psů. Začíná výchovou a výcvikem psího hrdiny a končí spoluprací s nevidomým klientem. Celý, skoro dvouletý proces, je velmi nákladný. Velká část ceny psa je klientům poskytována úřadem práce, nicméně díky sponzorům je NF Mathilda schopen pokrýt zbylou částku, takže klient za svého pomocníka nic neplatí.

Nároky na zdravotní stav a povahu vodicích psů jsou vysoké, proto se Nadační fond Mathilda rozhodl jít vlastní cestou a založil svůj chov štěňat. Některé z chovných fenek mají dokonce cizokrajné kořeny. Například fenka Vida přicestovala ze Španělska a maminka našeho druhého chlupáče, Olivia, z Francie. Vlastní chov však stát nijak nepodporuje, a to byla jedna z příležitostí právě pro nás v NN Životní pojišťovně a NN Penzijní společnosti.

U výcviku vodicích psů je potřeba zůstat nohama pevně na zemi. Ne každý chlupáč výcvik dokončí. Důvodem mohou být zdravotní problémy nebo nevhodná povaha psa. Z výchovy nebo výcviku bývá bohužel vyřazen každý čtvrtý pes.

Jaký by měl vodicí pes být?

Správný vodicí pes by se měl ve své roli cítit jako ryba ve vodě a pomáhat svému pánovi rád, bez odmlouvání. Zároveň musí umět zvládat stresové situace a orientovat se v rušném prostředí.

Nejdůležitější ale je, aby si pes se svým nevidomým páníčkem „sedli“ a doplňovali se. I psi mají, stejně jako lidi, různé povahové vlastnosti. A tím nejlepším parťákem se pes stane jen tehdy, pokud povahou zapadne do života svého pána a dokáže mu pomoci se všemi jeho potřebami. Teprve pak budou spokojení oba.


 

01.04.2022

Sdílet

Přihlásit se k odběru novinek

Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.

Souhlas se zpracováním osobních údajů je povinné pole

Kliknutím na tlačítko odeslat souhlasíte s tím, že budou vámi poskytnuté osobní údaje zpracovávány pro účely zasílání upozornění na nové články, a zároveň berete na vědomí informace dostupné v Poučení o ochraně osobních údajů – NN Finance s.r.o.

My za vámi stojíme

s Rizikovým životním pojištěním NN Orange Risk

Více o pojištění


Přihlásit se k odběru novinek

Zadejte svoji emailovou adresu a nechte se pravidelně informovat o nových článcích na našem webu.

Souhlas se zpracováním osobních údajů je povinné pole

Kliknutím na tlačítko odeslat souhlasíte s tím, že budou vámi poskytnuté osobní údaje zpracovávány pro účely zasílání upozornění na nové články, a zároveň berete na vědomí informace dostupné v Poučení o ochraně osobních údajů – NN Finance s.r.o.

Kontakt

NN Životní pojišťovna
Nádražní 344/25, 150 00 Praha 5 – Smíchov