Kam o víkendu do našich hor?

30.06.2020

Léto a letní počasí nás vybízí trávit volná odpoledne a víkendy hlavně u vody. Co se ale zchladit i trochu jinak a zamířit do českých hor?

Česká republika se pyšní obrovským přírodním bohatstvím, turisté ze sousedních zemí i z daleka nám závidí hlavně naše pohoří. Ta jsou skvěle dostupná, ať bydlíme v kterékoliv části republiky, a kromě vyhlášených turistických cílů ukrývají i místa, kde můžete být téměř sami a soustředit se jen na prožitek z čisté a nenarušené přírody. Podívejte se na naše tipy na místa, která zvládnete poznat během jednoho víkendu.

Text: Ondřej Kopřiva Foto: Archiv

Zapomenuté Rýchory

Kdo by neznal Krkonoše? Sněžka, Labská a Luční bouda, pramen Labe, to jsou všechno místa, na nichž většina z nás už alespoň jednou byla. Co ale víte o Rýchorách? Tento geomorfologický celek je součástí Krkonošského národního parku, ale stojí tak trochu stranou.

Nejvýchodnější hřeben Krkonoš ležící mezi Žacléřem, Horním Maršovem a Svobodou nad Úpou láká na temná zákoutí, neprobádané stezky i hluboké lesy. Jednomu z nich se dokonce říká Rýchorský prales, hlavně kvůli bizarním tvarům kmenů prastarých buků, které zde rostou. U Rýchorské boudy jste v 1000 m. n. m., takže máte zaručené parádní výhledy na centrální část Krkonoš v čele s nedalekou Černou horou, zároveň si v parném létě užijete svěžího větru, který na hřebeni velmi často fouká.

Zchladit se můžete třeba i v Rýchorské studánce a při své návštěvě nevynechejte ani dosud ne zcela prozkoumané Albeřické jeskyně. Ty jsou sice oficiálně veřejnosti nepřístupné, na možnost prohlídky se ale doporučujeme zeptat v informačním centru v Horním Maršově.

Hřebenovka v Rychlebských horách

Podobně pozapomenutou lokalitou, která však skýtá mnoho nádherných míst, nenarušenou přírodu a zákoutí, kde vám v parném létě bude dobře, jsou Rychlebské hory. Ty bývají často mylně přiřazovány k Jeseníkům, tvoří však samostatné, asi 30 km dlouhé pohoří v Javornickém výběžku ve Slezsku.

Pokud jste milovníky horských treků a hřebenovek, a navíc si nepřejete potkat příliš mnoho lidí, doporučujeme zkusit právě „Rychlebky“. Dvoudenní přechod začněte v obci Bílá Voda, odkud vystoupejte na Borůvkovou horu (899 m. n. m.). Právě zde se před revolucí potkávali disidenti z Česka a Polska, což připomínají četné pamětní tabule. Pokochejte se výhledy z nové 24 m vysoké dřevěné rozhledny, všechny významné vrchy česko-polského pohraničí jsou zde vidět z neobvyklých stran a úhlů, takže možná budete mít problém některé z nich poznat.

Z Borůvkové hory pokračujte kolem pramene zázračné vody do vesnice Travná a pak do Zálesí, kde jsou další prameny a také státní hranice. Pokud se následně vydáte na vrchy Koníček a Černý kout, můžete si být téměř jisti, že nepotkáte nikoho kromě zbloudilých houbařů. Na závěr ještě vystoupejte na vrch Špičák a své dvoudenní putování zakončete ve známém lyžařském areálu Ramzová, odkud vás už vlak doveze, kamkoliv potřebujete.

Tajemná a nevyzpytatelná Lysá hora

Pro ty z vás, kteří se chtějí přes léto opravdu ochladit, doporučujeme vyrazit na Lysou horu v Moravskoslezských Beskydech. Ne že byste se během cesty nezapotili, opak je pravdou. Pokud nezvolíte autobus, který jezdí dvakrát týdně, pěšky jde ze všech přístupných stran o pěkně záživný půldenní výlet, a pokud zvolíte kolo, cesta na nejvyšší horu bývalého Protektorátu Čechy a Morava se vám vryje do paměti ještě výrazněji.

Vrchol Lysé hory je však jedním z nejchladnějších, nejdeštivějších a největrnějších míst v naší republice, o důkladné ochlazení po výstupu nebo výjezdu tedy nebudete mít nouzi. Průměrná teplota na vrcholu 1323 metrů vysoké dominanty Beskyd je pouze 2,6 stupně a nezřídka zde sněží i v červenci a srpnu. O tom, s kým budete mít tu čest, svědčí i rekordní sněhová pokrývka, která byla na Lysé zaznamenána: 4,9 metru!

Pokud zvládnete rozmary počasí na vrcholu, odměnou vám bude překrásný výhled do kraje. Můžete zde strávit i noc, a to buď v nové Chatě Emila Zátopka – Maratón, nebo zrekonstruované ubytovně KČT pojmenované po básníkovi Petru Bezručovi.

Samota Brd

Zvlášť pro Pražany je ideální destinací na víkend, ale třeba i na jedno aktivní odpoledne, oblast Brd. Z metropole jste zde autem za necelou hodinu a možností, jak se zchladit ve zdejších hustých lesích, je nepřeberně. Vždyť slovo Brdy pochází pravděpodobně od „brdo“, což je zalesněný kopec.

Najdete jich tady opravdu hodně, nejznámějšími jsou Praha s meteoradarem ČHMÚ (862 m. n. m.) a Tok, který je s 865 metry nejvyšším bodem Brd a zároveň celých středních Čech. V Brdech naleznete také řadu vodních ploch, třeba Padrťské rybníky nebo Pilskou nádrž.

Brdy byly až do roku 2016 veřejnosti v podstatě uzavřené, protože se na většině území nacházel vojenský újezd. Současná CHKO je tak širokou veřejností objevována teprve pozvolna a zajisté si zde najdete neznačenou pěšinu, kde i v horkém létě nepotkáte jediného živáčka. Dejte si pozor na to, že v Brdech se dříve manipulovalo s výbušninami. I když by asanace měla být dokončená, doporučujeme se držet oficiálních cest a příliš se netoulat divokým lesem. Jinak jsou ale Brdy opravdu kouzelným místem, kam se rádi budete vracet.

Boží dar a okolí

Hlavně pro Západočechy jsou výletovou Mekkou Krušné hory, jejichž větší část leží v Německu. Pokud se sem vydáte na víkend, doporučujeme rozbít základní tábor v nejvýše položeném českém městě Boží Dar (1020 m. n. m.). Turistům zde neuniknete, hlavně v zimě je jich tu kvůli skvělým lyžařským areálům mnoho, v letních měsících se vám ale i zde klidně může stát, že při výletech po okolí „Božáku“ narazíte jen na hrstky nadšenců.

Nevynechejte výstup na nejvyšší horu Klínovec (1244 m. n. m.) a nedaleký německý Fichtelberg, pro znalce květeny a přírodních procesů je radost projít se Božídarskými rašeliništi. Na konci naučné stezky můžete pokračovat po tzv. Ježíškově cestě, kterou ocení hlavně děti. Vy si můžete prohlížet zdejší bohaté lesy, jezírka a rašeliniště.

Krušné hory jsou překvapivě přístupné i na kole. Z Božího Daru se nabízí příjemná cesta kolem rašelinišť i přes louky a hluboké lesy směr německé hranice, třeba do obce Potůčky. Občerstvěte se a vyrazte zpět, abyste stihli třeba ještě houbaření v hlubokých lesích kolem Nového Města a Vršku.

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.