Začněte školní rok v pohodě a bez stresu!

21.08.2020

Prázdniny se chýlí ke konci a do mnoha rodin se pomalu začíná vkrádat stres z blížícího se počátku nového školního roku.

Poradíme vám, jak to letos zvládnout v pohodě a bez zbytečných nervů.

Text: Vojtěch Meravý Foto: Archiv

Buďte v klidu!

Stohy papíru jsou popsány o tom, že děti vnímají stres rodičů. Myslete na to a zkuste do příštího školního roku vplout bez nervozity a hladce. Pomůže vám třeba postupné přizpůsobování prázdninového režimu novým povinnostem. Jde zejména o pravidelnost denních činností a samozřejmě také usínání a vstávání dětí. Pokud byly skoro dva měsíce zvyklé jít spát v deset večer a vstávat ráno po deváté, nebo ještě později, těžko je přesvědčíte, aby první školní den po vzbuzení někdy v šest nebo v sedm ráno nakráčely do svého vzdělávacího ústavu s dobrou náladou a úsměvem na rtech.

Poslední den prázdnin to ale uložením v osm večer nedohoníte, děti prostě neusnou! Jednodušší to samozřejmě mají ti, kteří umístí ratolesti na poslední týden prázdnin na příměstský tábor, kde je obvykle nutné vstávat v podobnou dobu jako do školy.

Natrénovat se dá i cesta do školy

Pokud máte menší děti, určitě neuškodí si koncem prázdnin zopakovat cestu do školy. Spoustu stresu to může ušetřit nejen jim, ale i vám. Dvojnásob to samozřejmě platí, pokud mají děti během nadcházejícího školního roku začít do školy chodit poprvé samy! Nezbytností je pak samozřejmě popovídání o základních pravidlech bezpečnosti, ať už jde o silniční provoz nebo možný kontakt s neznámými lidmi. Můžete využít i „školu hrou“ – vezměte děti na dopravní hřiště, ať si teoreticky nabyté vědomosti vyzkouší v praxi. Případná drobná odměna za úspěšné zvládnutí různých úkolů a situací jistě zvýší jejich motivaci!

Pokud by děti měly ze samostatné cesty do školy strach, může pomoci, pokud budou chodit s nějakým kamarádem nebo kamarádkou z blízkého okolí. Ve dvou se to lépe táhne! S první samostatnou cestou do školy je ale určitě dobré pár dnů počkat a nevypustit dítě bez doprovodu hned úvodní den …

Chce to systém

Poslední prázdninové dny můžete využít i na to, abyste si s potomkem domluvili systém práce a přípravy během školního roku. Obě strany by měly přesně vědět, co se bude dít ráno, po příchodu ze školy a večer. To samozřejmě neplatí jen pro čistě školní povinnosti, ale i pro rozdělení různých domácích prací během dne. Nezapomeňte ale, že žádné přehledné tabulky (které jinak můžou hodně pomoct) nenahradí lidský kontakt s dítětem. Odpoledne a večer byste spolu měli probrat, co se ten den ve škole dělo a co děti čeká další den. Tím se přirozeně doberete i toho, co budou potřebovat a jestli mají v pořádku všechny úkoly a pomůcky.

Zvláštní kapitolou je uspořádání dětského pokoje. Ideálem je, pokud mají děti k dispozici vyčleněný pracovní prostor s kvalitní židlí, dobrým osvětlením a psacím stolem, do kterého mohou uložit vše potřebné. Tady by se mělo odehrávat psaní úkolů i příprava na další den. Možná se ale vaše drobotina nebo puberťáci budou chtít natáhnout v obýváku na gauč a učit se sluchátky na uších. Když to funguje a přináší ve škole výsledky, nechte je při tom! Pokud tedy nejsou jejich návyky výrazně zdravotně likvidační …

S plným žaludkem

S trochou nadsázky může být velmi kvalitní školní pomůckou i dobrá snídaně a svačina. Zní to už trochu ohraně, ale snídaně je prostě základem úspěšného dne. Pro dítě to platí dvojnásob! I když někdy stojí dost nervů přimět rozespalého potomka, aby do sebe ráno něco vpravil …

Nemá nicméně cenu snažit se třeba o extrémně zdravé svačiny, které dětem nebudou chutnat. Buď je přinesou zpátky domů, nebo vyhodí (a vy se o tom ani nedozvíte). Všeho s mírou!

Komunikujte i se školou!

Komunikace není důležitá jen s malým žáčkem, ale i s jeho učiteli. Podívejte se ještě před koncem srpna na stránky školy, co je nového. Někde se dají třeba předem vyřešit obědy nebo vybrat a zaplatit kroužky či školní družina. Ujistěte se, jestli máte e-mail nebo i telefonní číslo na třídního učitele nebo učitelku vašich dětí, může se brzy hodit. Pokud má dítě nějaké alergie, musí brát v průběhu dne léky nebo má jiné speciální potřeby, je včasná komunikace s třídním přímo nezbytná. Web školy je pochopitelně dobré sledovat nejen na začátku, ale i v průběhu celého školního roku. Zejména letos, kdy o nečekané události a změny v režimu výuky nebyla a asi ani nebude nouze.

A na závěr si ještě jednou zopakujme klíčovou informaci z úvodu – nestresujte se víc, než je nezbytné (protože bez nějakého toho stresu se zkrátka vzdělávání vašich dětí neobejde – s tím nic nenaděláme)! Už naši předkové věděli velice dobře, že „žádný učený z nebe nespadl“!

Přihlásit se k odběru novinek

Nejnovější články

Mohlo by vás zajímat

Jsme tu pro vás!

Uvažujete jak sebe, nebo svou rodinu zabezpečit pro případ nepříznivých situací?
Neváhejte nás kontaktovat!
Rádi vám se vším poradíme a
zodpovíme vaše dotazy.